Polonya, Avrupa Birliği’ni Endişelendiriyor

0
182

Avrupa Birliği yargı bağımsızlığını tehlikeye sokacak yasal düzenlemeler nedeniyle Polonya’yı iki yıldır uyarıyor. Avrupa Komisyonu geçtiğimiz günlerde yargının bağımsızlığına müdahale edildiği gerekçesiyle ilk kez Avrupa Birliği Antlaşması’nın 7. maddesini devreye soktu. Avrupa Komisyonu sözcüsü Mina Andreeva, Polonya hükümeti ile diyaloğun önemine vurgu yaptı:

“Bildiğiniz gibi, Avrupa Komisyonu şu ana kadar diyaloğa her zaman büyük önem verdi. Biz de bunu yapıyoruz. Avrupa Komisyonu başkanı Juncker Polonya  Başbakanı  Mateusz Moravietskiyi Avrupa Komisyonu’na davet ederek bu kapsamda hareket ediyor. Görüşme 9 Ocak’ta yapılacak.”

Avrupa Komisyonu, Avrupa ortak değerleri ve hukukun üstünlüğü ilkesinin ihlalinden dolayı Polonya aleyhine soruşturma açtı. Soruşturma ilk etapta bir uyarı niteliğinde olsa da 7. madde Polonya’ya yaptırımlara ve oy haklarının alınmasına yol açabilir.

  1. Madde Nedir?

AB’nin temel değerlerinin ağır şekilde ihlal edildiği durumlarda birlik üyelerinin 5’te 4’nün ihlali tanımasıyla başlatılan ve ilgili ülkenin Birlik’te oy hakkından men edilmesi gibi cezalar barındıran koruyucu bir kuraldır.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.