Polonya Cumhurbaşkanı, Tartışmalı Yasayı Onayladı

0
121

Geçtiğimiz hafta Polonya’da Senato’dan geçen ve Polonya’yı Nazilerin yaptıkları soykırıma ortak olarak gösterenlere hapis cezasını öngören yasayı, Polonya Cumhurbaşkanı’da onayladı.

Onaylanan yasaya göre, Polonya’yı Naziler ile ortak gibi gösteren söylemler ve eylemler artık suç sayılacak ve üç yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Yasa ayrıca ‘Polonya Ölüm Kampları’ ifadesinin kullanımını da suç olarak sayacak.

Onaylanan yasa, ABD, İsrail ve Fransa’nın eleştirilerine maruz kalmıştı. İsrail Eğitim Bakanı Naftal Bennett’in Polonya’ya yapacağı ziyaret, Polonya Hükümeti tarafından iptal edildi. Ziyaretin iptal edilmesinden sonra Bennett yaptığı açıklamada, ‘’ Soykırım sırasında Polonyalıların yaklaşık 200 bin Yahudi’nin öldürülmesinden sorumlu olduğu şeklindeki açıklamam nedeniyle ziyaretim iptal edildi. Gurur duyuyorum’’ dedi.

Buna karşın, Duda yaptığı açıklamalarda, 2. Dünya Savaşı boyunca Yahudilere karşı işlenmiş suçların bireysel olarak işlendiğini ve Polonya’nın bütün olarak suçlanmasının yanlış olduğunu ifade etti. Bu yüzden, Cumhurbaşkanı Duda, Nazi işgali sırasında işlenen suçlara Polonya’yı ortak olarak gösteren ifadeleri suç sayan yasayı onayladı.

Burak YÖRÜK
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.