Polonya’dan AB’ye Eleştiri

0
55

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Avrupa Birliği kurumlarının, üye ülkelerin entegrasyonu konusunda “Sosyal hayal kırıklığı” yarattığını belirterek, AB’den üye ülkelerin ihtiyaçlarına daha duyarlı olmaları çağrısı yaptı.

Ülkede görev yapan büyükelçilere verdiği yeni yıl resepsiyonunda konuşan Cumhurbaşkanı Duda, “Avrupa Birliği kurumları, bu ‘Sosyal hayal kırıklığı’ konusunda kendi payına düşen sorumluluğu kabul etmeli ve yapılan hataları iyi analiz etmelidir. AB kurumlarının görevi, uyumlu bir AB politikası oluşturmaktır. Suçlama, bölme ya da hedef göstermek değil.” diye konuştu.

Andrzej Duda’ya göre, İngiltere’nin AB’den çıkmasının ve son seçimlerde bazı üye ülkelerde AB karşıtı partilerin kazanmasının, Avrupa Birliği kurumlarının 28 üye ülkenin taleplerine karşı ilgisiz kalmasından kaynaklandığını dile getirdi.

Yeni hukuk reformları nedeniyle, AB kurumları ile sert bir çatışmaya giren Polonya Hükümeti, AB tarafından, birliğin değerlerine aykırı politikalar izlemekle suçlanıyor.

Aralıkta Başbakan olan Morawiecki, üst düzey AB yetkilileri ile görüşmelerde bulunmadan önce, AB’den gelen eleştirileri azaltmak amacıyla kabine değişikliğine gitti.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.