Portekiz’de Koalisyon Hükümeti Dönemi

0
41

        Portekiz’de Sosyal Demokrat Parti’nin lideri Pedro Passos Coelho koalisyon hükümetini kurdu.

        Önceki gün Başbakan olarak atanan Passos Coelho, Devlet Başkanı Anibal Cavaco Silva ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, koalisyon hükümetini oluşturan bakanların yer aldığı listeyi Devlet Başkanına sunduğunu bildirdi.

        Sağ görüşlü Sosyal Demokrat Parti (PSD) ile Halk Partisi (CDS-PP) arasında oluşan koalisyon hükümeti sadece 11 bakandan oluştu.

        Başbakan Pedro Passos Coelho, yeni hükümeti açıkladı. PSD’ye 8, CDS-PP’ye 3 bakanlık düşerken, önceki hükümette 16 olan bakan sayısının yeni kabinede 11 olması dikkat çekti.

        Başbakan Coelho, Dışişleri Bakanlığı, Sosyal Güvenlik ve Tarım bakanlıklarını, Hıristiyan demokratlar geleneğinden gelen CDS-PP’ ye verirken, Adalet, Savunma, Ekonomi, Finans, İçişleri, Sağlık, Eğitim ve Parlamenter İlişkiler bakanlıklarını partisi PSD’ ye bıraktı.

        Yeni bakanlar kurulunda parlamento dışından 3 bakana (Ekonomi, Sağlık ve Eğitim) görev verilirken, Paulo Portas Dışişleri Bakanı oldu.

        Ekonomik kriz yaşayan ve geçen ay AB ile IMF’ ten 78 milyar dolarlık finans yardımı alan Portekiz’de kurulacak yeni hükümet, krize karşı vergileri artırıp, kamu harcamalarını kısıp, kurumsal reformlar yapmak zorunda kalacak.

        (tuicakademi-CNN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.