Protestoculardan Putin’e İlginç Hediye

0
52

Londra’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un konferansı öncesi gösteri yapan Rus muhalif gruplar, Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin’e ilginç hediyeler göndermek istedi. “Sesini yükselt” hareketi üyeleri Lavrov’un konuşma yapacağı London School of Economics’de kendisi ile görüşerek taleplerini iletti. Eylemcilerden biri Lavrov’a yaklaşarak korumalara hediye verdiğini ve Moskova’ya bunları götürmesini istedi.

Ria Novosti’nin haberine göre Londra’da 2006’da zehirlenerek öldürülen eski KGB ajanı Aleksander Litvinenko adına bir paket İngiliz çayını Litvinenko’nun ölümünden sorumlu olduğu iddia edilen Andrey Lugovoy’a götürmesini talep eden eylemciler, Putin’e de bir Rusya Anayasası ve büyüteç gönderdi. Eylemciler Rusya Devlet Başkanı Medvedev’e de petrol şirketi Yukos’un eski sahibi Mihail Hodorkovski ve iş ortağı Platon Lebedev’in serbest bırakılmasını talep ettikleri bir not göndermek istedi.

Lavrov da eylemcilere, “hediyeler kaybolmaz, yerine ulaşır” dediği belirtiliyor. Toplantı binasının girişinde eylemciler “Sayın Lavrov Lugovoy’u neden saklıyorsunuz” ifadelerinin yer aldığı pankart da açtı. Rusya Dışişleri Bakanı Londra’daki görüşmelerinde ayrıca İran’a yeni yaptırımlara karşı olduklarını belirterek, bunun İran ekonomisi üzerinde baskı yapacağı ve sosyal problemlere yol açabileceği uyarısında bulundu.

 

(tuicakademi cha)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.