“Barışın Önündeki Engel İsrail Zihniyeti”

0
65

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İsrail kendi meşruiyetinin temellerini sarsan adımlar atmaya devam etmektedir. Barışın önündeki engel İsrail hükümetinin zihniyetidir” dedi.

Erdoğan, Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Şunu da özellikle belirtmek isterim ki; başta BM olmak üzere, uluslararası çevreler İsrail’in tek taraflı, şımarık uygulamalarına prim vermeye, bu insanlık dışı uygulamalarına gözlerini kapamaya devam ederlerse, işlenen bu suçun bir faili olarak anılmaktan kurtulamayacaklardır” diye konuştu.

“İsrail hükümet politikalarının saldırganlığı İsrail halkının geleceğini tehdit etmektedir” diyen Başbakan, “Barışın önündeki engel, İsrail hükümetinin zihniyetidir, yönetiminin zihniyetidir. İsrail hükümeti tarafından aslında İsrail halkı ablukaya alınmıştır” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “Yürekten inanıyorum ki; kardeş Arap halkları asla belirsizliğe fırsat vermeden, kendi iradeleriyle bu süreci başarıyla, hayırla sonuçlandıracaklardır. Adalet ve hakkaniyet çizgisine sadık kalınması ve herkesin hukukunun korunması halinde yeni umut kapılarını ardına kadar açacak olan Allah’ın yardımı mukadderdir” şeklinde konuştu.

“İsrail Özür Dilemedikçe…”

Özür talebini tekrarlayan Başbakan Erdoğan, “Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerinin normalleşmesi için gerekli gördüğü şartlar halen geçerlidir. İsrail özür dilemedikçe, öldürülen şehitlerimizin ailelerine tazminat ödemedikçe ve Gazze’ye uyguladığı ablukayı kaldırmadıkça Türk-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi söz konusu olamaz, olmayacaktır” dedi.

İsrail’i Hedef Aldı

“Halkların meşru talepleri karşısında bugün takınacağımız tutum ve atacağımız adımların hesabı, ancak halklar tarafından sorulabilir” diyen Erdoğan sözlerine, “Bu çağrım, bölgemizdeki tüm ülkeler için geçerlidir ve buna İsrail de dâhildir” diye devam etti.

 

(tuicakademi-CNN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.