“Herkesle Konuşan Adam”

0
75

Ortadoğu turunu sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bugünkü durağı Suriye. Bahreyn’de hem iktidar hem de muhalefetle görüşen, Katar’daysa Libyalı isyancıların temsilcisiyle bir araya gelen Davutoğlu, Şam’da da 11 yıllık iktidarının en zor dönemini geçiren Suriye lideri Esad’la görüştü. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, art arda patlak veren halk ayaklanmalarıyla kaynayan Ortadoğu kazanındaki temaslarını sürdürüyor.

Bakan Davutoğlu dün Bahreyn’de, ülkenin siyasi yelpazesinde yer alan çeşitli gruplarla görüştü. Muhalif ve iktidar yanlısı grupların görüşlerini dinleyen Davutoğlu daha sonra Bahreyn Veliaht Prensi Şeyh Salman bin Hamad El Halife ve Bahreyn Kralı Hamid Bin İsa El Halife ile bir araya geldi. Davutoğlu, Manama Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çok faydalı görüşmeler yaptık. Her şeyden önce Bahreyn’in egemenliği, toprak bütünlüğü bizim için çok önemli” dedi. Bütün taraflarla reformların sürdürülmesi konusundaki kanaatlerini paylaştıklarını dile getiren Davutoğlu, Bahreyn’de Sünni-Şii ayrımı bağlamında çıkabilecek bir gerginliğin çok olumsuz sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarıda bulundu.  Davutoğlu, “Bahreyn, Sünni-Şii dengesiyle çok hassas bir ülke. Bölgede olumsuz bir gelişme olduğunda bu gelişmelerin bir anlamda bölgeye yayılmasına sebebiyet verecek bir ülkedir… Bahreyn’de gerek Sünni-Şii şeklinde çıkabilecek gerginliğin gerekse bölgede İran’la Körfez ülkeleri arasında çıkabilecek siyasi bir gerginliğin bu hassas dönemde çok olumsuz sonuçlar doğuracağı kanaatini taşıyoruz” dedi.

Davutoğlu, Bahreyn’deki temaslarının ardından Katar’a geçerek, Libyalı muhalifler tarafından Bingazi’de kurulan Ulusal Geçiş Konseyi’nin dış ilişkiler temsilcisi Mahmud Cibril’le görüştü.  NATO’nun Libya’ya yönelik askeri operasyonuna katılan ve aynı zamanda isyancıların kurduğu Bingazi hükümetini tanıyan tek Arap ülkesi olan Katar’da, Veliaht prens Şeyh Tamim Bin Hamad El Tani ile de bir araya gelen Davutoğlu’nun gerçekleştirdiği görüşmelerin detaylarına ilişkin açıklama yapılmadı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, geçtiğimiz Pazartesi günü Ankara’da Libya lideri Muammer Kaddafi’nin en üst düzey elçisiyle görüşmüştü. Ankara’da ağırlanan Libya Dışişleri Bakanı Abdülati Ubeydi’ye bir an önce ateşkes sağlanması ve siyasi reformların gerçekleştirilmesi için çağrıda bulunulmuştu.

Kritik Ortadoğu turunu Suriye’de tamamlayacak olan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bu sabah saatlerinde Şam’a geldi. Bakan Davutoğlu Suriye’deki temasları kapsamında, Devlet Başkanı Beşar Esad ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le görüştü. Görüşmelerde Ortadoğu’da son dönemde çıkan olaylarla birlikte Suriye’de son bir buçuk aydır yaşanan gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

Bu yoğun trafikte, dünyada diplomatik çevreler Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na  ‘herkesle konuşan adam’ ismini taktı.

(tuicakademi, cha)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.