Roger Cohen’den Avrupa Birliği’ne Sert Eleştiri

0
62

New York Times’in tanınmış köşe yazarı Roger Cohen, AB’nin Arap dünyasındaki gelişmelere takındığı tavrını sert dille eleştirirken “hızlı büyüyen” Türkiye’nin AB’ye katılmayı hala istediğinden emin olmadığını belirterek, “Bir kişiyi kapıda yeterince uzun bir süre tutarsanız, sonunda geri gider” dedi.

Roger Cohen, AB’nin tavrını eleştirirken “Türkiye’nin içinde olduğu bir Birlik, Arap uyanışının karşısındaki o kadar sakar olmazdı” yorumunu yaptı.

Roger Cohen “Berlusconi’nin Arap Dansçısı” başlığını kullandığı yazısında İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin, “Kuzey Afrika işlerine kişisel katkısının 17 yaşındaki Faslı bir dansçı ile iddia edilen ilişkisinden ibaret olduğunu” öne sürdü.

Bu çerçevede Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un yok olan Avrupa hayaline ilişkin makalesine dikkat çeken Cohen,  “Avrupa Birliği, üyeliğinin kıtayı, Orhan Pamuk’un anlattığı dar görüşlülüğünden uzaklaşmaya yardımcı olacağı Türkiye’yi kabul ederek, kapısındaki Müslüman dünyası ile ilişkileri gözden geçirmeli. Hızlı büyüyen Türkiye’nin, hala üye olmak istediğinden emin değilim” dedi.

(tuicakademi, newyorktimes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.