Romanya Başbakanı Mihai Tudose Görevi Bıraktı

0
101

Bir televizyon programında ettiği tehdit dolu sözler için özür dilemeyen Romanya Başbakanı Mihai Tudose istifa etti.

Geçtiğimiz günlerde Transilvanya’da Macarların, özerklik talep ettikleri Szekely Bölgesi’nde bir kutlama sebebiyle tarihi Macar sancağını göndere çekme isteği üzerine Romanya Başbakanı Mihai Tudose, “O bayrak dalgalanırsa, bayrağın yanındaki direkte başkaları da sallanır.” demişti. Bu sözleri, Romanya’da yaşayan Macarlar tarafından tepkiyle karşılanarak diplomatik bir krize yol açmıştı.

Budapeşte yönetimi konuyla ilgili resmi bilgi istemişti. Mihai Tudose bunun ardından yanlış anlaşıldığını ve kurduğu cümleyi mecazi anlamda kullandığını açıkladı. Tudose, “sallandırmak” kelimesini bayrağı göndere çekenlere izin verenlerin görevden alınacağını kast ederek kullandığını vurguladı. Ancak bu açıklamayı yeterli bulmayan Romanya’daki Macar dernek ve federasyonları, başbakanın Macar halkından özür dilemesi gerektiği konusunda ısrarcıydılar.

Başbakan Mihai Tudose özür dilemeyeceğini söyledi ve sebep olarak, ülkesinin toprakları içinde kimsenin göndere başka bir bayrak ya da sancak çekemeyeceğini vurguladı.

Özür dilememe krizi sonrası, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti yetkili kurulları olağanüstü bir toplantı düzenledi. Toplantının sonucunda daha önce de partisiyle sorun yaşayan Başbakan Mihai Tudose’nin görevinden ayrıldığı açıklandı.

Açıklamanın ardından Mihai Tudose, 2010’dan beri Romanya’da görevi bırakan 9. başbakan oldu.

Dilek Karaday
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.