Romanya’da Kudüs Krizi

0
49

Romanya’da Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, kendisine sormadan büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararı alıp üstüne İsrail’i ziyaret eden Başbakan Viorica Dancila’nın istifasını istedi.

Romanya yasalarına göre, nerede büyükelçilik açılacağı konusunda son söz yetkisi cumhurbaşkanında. Ancak, Başbakan Viorica Dancila’nın Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’e danışmadan hükümetiyle gizli toplantılar yaparak büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararı aldığı ortaya çıktı. Üstüne üstlük Dancila, Iohannis’e bildirmeden İsrail’e ziyaret de düzenledi.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda basın toplantısı düzenleyen Iohannis, “Başbakan Dancila göreve geldiğinde anayasaya uyacağına, ülkesinin değerlerini kendi değerleri üzerinde tutacağına yemin etmişti. Fakat görüyorum ki partisinin istekleri, ülkesinin çıkarlarından daha önemli. Ben de kendisine verdiğim güveni geri çekiyorum ve kendisinin istifa etmesini istiyorum.” dedi.

Iohannis, Romanya’nın İsrail Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşımanın başta BM kararları olmak üzere uluslararası hukukun ihlali olacağı uyarısında da bulundu.

Ancak Dancila, İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu’nun teşekkürlerine mazhar olurken koalisyon hükümetinden de ”Başbakan ve hükümeti güvensizlik oylamasıyla görevden alma yetkisi sadece parlamentoya aittir. Cumhurbaşkanı böyle bir emir veremez.” açıklaması geldi.

ABD, geçen Aralık ayında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımış ve büyükelçiliğini de bu kente taşıyacağını açıklamıştı. Washington yönetimi diğer ülkeleri de kendilerini takip etmeye çağırmıştı. ABD’nin Kudüs büyükelçiliğini mayıs ayında açması bekleniyor. ABD’nin Kudüs kararının ardından, geçtiğimiz hafta Romanya Başbakanı,İsrail’deki büyükelçiliği tartışmalı kente taşıyacağını bildirmişti.

 

Mustafa BİLGİN

O-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.