Romanya’lılar Kitlesel Protestolar İçin Sosyal Medyadan Örgütleniyor

0
94

Romanya’lılar yeni yılda da geçen seneki büyük protesto benzeri gösterilerine devam ediyorlar. Halk bu ayın sonunda yapılması planlanan protesto için Facebook’tan örgünleniyor.

Ocak ayının 20’sinde yapılması planlanan bir gösteri için Facebook’ta oluşturulan etkinliğe, ülkenin her yanından yaklaşık 30 bin kişi katılmayı düşünüyor.

Etkinlik detayında “ 20 Ocak Cumartesi günü ülkenin her yanından insanları Bükres’deki protestolara katılmaya davet ediyoruz. Her zaman sokağa çıkmamıza gerek yok sadece bir defa büyük bir kitleyle çıkmamız gerek” ifadesi yer aldı.

Etkinlik organizatörleri aynı zamanda Bükreş dışından gelecek protestocular için kalacak yer ayarlanması için çalışıyor. Bunun için oluşturulan ayrı bir sayfada protestocular kalacak yer ve taşıma imkanı arayıp paylaşabiliyor.

Protestocular ana hat itibariyle, koalisyon hükümetinin adli yasalardaki değişikleri konusunda rahatsızlar. Söz konusu değişikliler NY Times’ın haberine göre; yargı bağımsızlığını, yolsuzlukla mücadeleyi, medya tarafsızlığını ve hukukun üstünlüğünü yıpratacağı temel endişeler arasında ve bu yeni yasalar Romanya’yı demokratik, liberal değerlerden uzaklaştırmakta.

Bahsedilen yasaların bir kısmı meclisten geçti ve devlet başkanı Klaus Iohannis‘in onaylamasını yahut vetosunu bekliyor.

Mustafa BİLGİN
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.