Romanya’nın İlk Kadın Başbakanı Viorica Dancila Oldu

0
136

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, başbakanlık görevinden 15 Ocak’ta istifa eden Mihai Tudose’in yerine, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti’nin (PSD) adayı Avrupa Parlamentosu Üyesi Viorica Dancila’yı atadı.

Klaus Iohannis, Cotroceni Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Yeni hükümetin kurulması, başbakanın atanması hakkında birçok görüş ve düşünce dinledim. Bugün de siyasetçilerin görüşlerini aldım. Dün ve bugün sosyal medyadaki sıradan vatandaşların yorumlarını da takip ederek karar verdim.” dedi.

PSD’nin çoğunluğa sahip bir parti olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Iohannis, “Bütün görüşleri dinledikten sonra PSD’ye ve PSD tarafından önerilen başbakan adayına bir şans daha vermeye karar verdim. Fakat şimdi PSD’nin iyi bir performans göstermesi lazım. Romen halkının büyük beklentileri var.” ifadelerini kullandı.

54 yaşındaki Viorica Dancila, 7 ay içinde Romanya’nın üçüncü başbakanı oldu. Dancila 2009’dan beri Avrupa Parlamentosu’nda ve 2015’den bu yana PSD’nin Kadın Örgütü Başkanı olarak görev yapıyordu.

Ebrar GENC
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.