Ruanda Soykırımı Faturası; 30 Yıl

0
89

BM’nin Ruanda’ki soykırımı yargılayan mahkemesi, emniyet gücü amirlerinden Augustin Ndindiliyimana’yı da mahkûm etmişti fakat cezaevinde kaldığı süreyi gözönüne alarak salıverilmesine karar vermesinin yanı sıra Eski Ruandalı general Augustin Bizimungu, 1994 yılındaki soykırımda oynadığı rolden dolayı 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İki üst düzey general de 20 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Bu mahkumiyetlerin nedeni ise; 7 yıl önceki soykırımda 100 gün içinde 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu’nun öldürülmesi ya da ölümlerinde ciddi şekilde rol alınması. Soykırım döneminde ordunun önemli bir kısmına komuta eden Bizimungu 2002 yılında Angola’da yakalanmıştı.

Bu arada Bizimungu ve Ndindiliyimana şimdiye kadar Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin mahkum ettiği en üst düzey isimler oldu.

Ruandalı Başsavcı Martin Ngoga Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada kararı olumlu karşıladıklarını söyledi. Ndindiliyimana’nın ise toplu katliamlar sırasında komutayı tam olarak elinde bulundurmadığına inanılıyor.

Cezanın verildiği mahkeme salonunda o dakikalarda yer alan BBC’nin Nairobi’deki muhabiri Will Ross, Bizimungu’nun cezası açıklandığında hiç tepki vermediğini belirtti.

(tuicakademi – bbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.