Rus Ordusu’na Kremlin Müdahalesi

0
49

Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev Rus ordusunda görev yapmakta olan birçok generali görevlerinden aldı. Elektronik Harp Dairesi Komutanı Tümgeneral Oleg İvanov’un da aralarında bulunduğu görevden alınan üst rütbeli ordu mensuplarının orduda reform sürecine karşı çıktıkları için görevden alındıkları belirtiliyor.

Kremlin’den yapılan açıklamada Medvedev’in görevden aldığı komutanlar arasında Seferberlik Komutanlığı Başkanı Tümgeneral Aleksey Nesterov ve Mojaysk Uzay Kuvvetleri Akademisi Başkanı Tümgeneral Anatoliy Perdius’un da bulunuyor. Orduda reform süreci çerçevesinde Rusya 22,5 trilyon ruble (726 milyar dolar) 2011-2020 döneminde harcama yapacak. Özellikle askeri alımlar konusunda tepki gösteren Medvedev, yerli üretimler çok pahalı bir şekilde orduya satılmasına karşı çıkıyor. Medvedev, Savunma Bakanı Serdyukov’a daha ucuza yurtdışından tedarik sağlamaları konusunda yetki verdi.

Ocak 2010’da Kara Kuvvetleri Komutanı General Vladimir Boldırev, Kuzey Kafkasya Askeri Dairesi Komutanı General Sergey Makarov ve Savunma Bakanlığı’nda Konut ve Bayındırlık Masası Başkanı General Vladimir Filippov’ un görevinden alınması ile başlayan süreç hükümet ile ordu arasındaki mesafeyi her geçen gün arttırıyor. Bilindiği gibi ordudaki revizyon dâhilinde subay sayıları düşürülmüş ve ordu içinde üst düzey subaylardan çatlak sesler çıkmaya başlamıştı.

(tuicakademi // Dünya Bülteni) Erdem PARLAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.