Rusya-İran-İsrail-Azerbaycan Ateş Çemberi

0
87

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Moskovskiy Novostı gazetesinde yayımlanan makalesinde, Batı’nın Arap Baharı’nı kendi çıkarları için kullandığını kaydetti. Ülkesinin her zaman bağımsız bir politika geliştirdiğine vurgu yapan Putin , “Rusya sadece güçlü olduğunda ve kendi ayakları üzerinde durduğu zaman saygı duyulan bir ülke olur. Rusya her zaman bağımsız dış politika izleme ayrıcalığının semeresini aldı ve bunu böyle yapmaya da devam edecek. Küresel güvenliğin, sadece Rusya ile işbirliği yapılarak mümkün olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Yazısında İran ile ilgili endişelerine de yer veren Putin, “Rusya’nın İran’a karşı bir askeri saldırı olasılığının giderek artmasından endişeli olduğunu saklamak yersiz. Eğer böyle bir şey olursa bunun sonuçları felaket olur.” Diyerek; İran sorununun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğine inandığını belirtti. Ayıca Putin, “Biz İran’ın uranyum zenginleştirmesi de dâhil sivil nükleer program geliştirme hakkının tanınmasını öneriyoruz. Ancak bu tamamen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) denetimi altında yapılmalı. Eğer bu yapılırsa İran’a karşı tek taraflı olanlar da dâhil tüm yaptırımlar askıya alınmalı. Size 19. veya 20. yüzyılda olmadığımızı hatırlatayım.” ifadesini kullandı.

Bu süreçte İran ve İsrail cephelerinde ise dikkat çekici gelişmeler basında yer aldı. Gizli belgeler yayınlamasıyla ünlenen Wikileaks, CIA’nin gölgesi olarak tanımlanan ABD düşünce kuruluşu Stratfor’a ait bir gizli e-postada, İsrailli komandoların Kürtlerden aldıkları yardımla İran’ın bir nükleer tesisini etkisiz hale getirdiklerini duyurdu.

İsrail’in bu gerilimli dönemde güdümlü nükleer füze taşıyabilen Alman yapımı Tannin adlı denizaltıyı teslim almaya hazırlanıyor olması, olası bir savaş durumunda yüksek donanımıyla İran’a karşı kullanılabileceği ihtimalini akıllara getiriyor.

İran tarafında ise;  Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad şunları kaydetti “Siyonist rejim insanlık karşıtı ve iğrenç bir varlıktır. Fırsat bulursa bölgedeki tüm halkları katledecek. Bu amaca ulaşmayı da arzularından biri olarak ilan etmiş. Ancak Allah’ın izniyle onların arzusu yerine gelmeyecek.”

Bunlarla birlikte İsrail ile Azerbaycan arasındaki 1,6 milyar dolarlık silah satış antlaşması haberlerinin ise henüz İran tarafından nasıl karşılanacağı bilinmiyor. Ancak daha önce İsrail ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler yüzünden İran ile gerilim yaşanmıştı.

(cnn,tuiçakademi)

 

Sıla Sezge ÇINAR

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.