Rusya: Libya’ya Karşı Yaptırımlar Etkili Bir Yöntem Değil

0
27

300 ile 1000 arasında göstericin yaşamını yitirdiği Kuzey Afrika’nın petrol zengini ülkesi Libya’da ayaklanmalar onuncu gününe girerken, uluslararası kamuoyuna ateş eden Libya yönetimine nasıl bir karşılık verileceği konusunda kararsızlıklar görülüyor. Fransa ve Almanya Avrupa Birliği ülkelerinin Libya’ya yaptırım kararı alarak petrol ile ilgili anlaşmaların kesilmesini talep ederken, Rusya herhangi bir yaptırım kararının fayda getireceğini düşünmüyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aleksander Lukaseviç basına yaptığı değerlendirmede, ‘Saldırgan yaklaşım sorunu daha çözülmez hale getirebilir. Yaptırımlar bazen etkili olabiliyor ancak bölgede, uluslararası toplumun uygulayacağı yaptırımların etkili bir yöntem olabileceğini söylemek zor.’ dedi.

Diğer taraftan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve AB Dış Politika Komiseri Catherine Ashton ortak yayınladıkları bildiride barışçıl göstericilere karşı askeri güç kullanılmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı ve Libya yönetimini kınadı. Rusya ve AB barışçıl bir yöntemle bölgede demokratikleşme hareketlerinin gerçekleşmesi çağrısı yaptı.

 

(tuicakademi) – cha

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.