Rusya Ordusunu Modernize Ediyor

0
368

Rus Hükümeti aldığı karar ile ordusunun modernizasyonu adına, savunma bütçesini 2020 yılına kadar 650 milyar dolar olarak belirledi. Bu dev bütçenin için de 8 nükleer başlıklı denizaltı, 600 savaş uçağı ve 1000 adet de savaş helikopteri bulunuyor. Savunma bütçesindeki bu artışı ise ordudaki fazla subayların, ilişkilerinin kesilmesi ile dengede tutulması amaçlanıyor.

Rus ordusunun yeni amacı, nitelikli bir ordu yaratıp bunun içinde tahmini olarak 200 bin subayın görevinden uzaklaştırılması söz konusu. Savunma Bakan Yardmcısı Vladimir Popovkin yaptığı açıklamada, ana hedeflerinin kuvvetlerinin modernizasyonu olduğunu belirtti. Buna ek olarak Fransa ile de iki helikopter gemisi anlaşması yapan Rusya bu sayede askerlerini kısa sürede yabancı ülke sahillerine kısa sürede çıkartabilme adına önemli bir adım atıcak.
Yeniden yapılandırmanın başarılı bir şekilde gerçekleşmesi halinde uzmanlar, Rusya’nın SSCB’den kendisine kalan nükleer cephaneliğe daha az ihtiyaç duyan bir orduya sahip olacağı konusunda görüş bildirmekte. Hatırlanacağı gibi Rusya, ABD ile START anlaşmaları imzalamış ve bu iki ülkede Soğuk Savaş döneminde sayı olarak patlama yaşayan nükleer silahları konusunda azaltmaya gitmişlerdi.

(tuicakademi – BBC) // Erdem PARLAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.