Rusya – Suriye İlişkileri Nereye Varacak

0
76

Esad rejimine tam destek veren Rusya’ya, Fransa ve İngiltere’den desteğe son çağrısı gelmesiyle sorun yeniden tartışma alanı buldu. Paris’te Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabus ile İngiliz mevkidaşı William Hague arasında yapılan ikili görüşmede, Rusya’nın Suriye rejimine son vermesi ortak fikri çerçevesinde bir mütabakata varılmaya çalışıldı.

 Toplantıdan sonra iki Bakan, Şam rejimine verdiği destek sebebiyle Rusya’nın bu bölgedeki etki gücünün de artık kaybolma riski taşıdığını anlaması gerektiği kanısına vardıklarını bildirmişlerdir. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise,  muhaliflerin rejimle işbirliğinden başka hiçbir alternatifi olmadığı ve Suriye muhalefetinin birleşerek hükümetle işbirliğine hazırlanması gerektiği yönünde açıklamada bulundu.

Öte yandan Suriye’de ulusal geçiş hükümeti kurulması konusunda Batılı ülkelerle anlaşma sağlamaya çalışan Rusya’ya, başta ABD tarafından olmak üzere, Suriye lideri Beşar Esad’a siyasi sığınma hakkı vermesi için baskı yapıldığı fakat Rusya’nın henüz böyle bir düşüncesi olmadığı kaydedildi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov daha önce de, Esad’a siyasi sığınma vermeyi düşünmediklerini ifade etmişti. Esad görevi bırakmaya hazır olduğu sinyalini verirken, Rus uzmanlar Esad’ın Moskova’ya davet edilmesinin ihtimaller arasında yer alabileceğine işaret etmektedirler. Bunun yanı sıra Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius muhalefetin Esad’ı kabinede kabul edeceği yönünde hiç kimsenin hayal kurmaması gerektiğinin altını çizdi.

(TUİÇ Akademi, Zaman, Cnn)

 

Yelda Öztaş

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.