Rusya Suriye’nin Eylemlerini Destekliyor

0
42

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Suriye yönetiminin eylemlerinin dışardan gözüktüğü gibi barışçıl gösterilerde bulunan halka değil tamamiyle silahlı militan ve provakatörlere karşı odaklı olduğunu belirtti.

Rus basınında yer alan bilgilere göre Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleşen Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Lavrov, “Suriye güvenlik güçlerinin yalnızca barışçıl göstericilerle savaştığı yönünde bir resim ortaya koymaktan kaçınmak gerekiyor” dedi. Suriye’de göstericilerin arasında bir çok silahlı provakatörün bulunduğunu ve Suriye güvenlik güçlerinin yerleşim alanlarının çevresini kuşatan büyük çaplı militan gruplardan temizlemeye çalıştığını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’de yaşanan olayları kınama amacıyla Fransa ve İngiltere’nin öncülüğünde hazırlanan kararı da onaylamayacaklarını belirten Lavrov,  Cumhurbaşkanı Esad’ın reformlarının uygulanmasını ve hükümet güçlerine ve hükümet binalarına yönelik silahlı saldırılar gerçekleştiren militan grupların da diyalog çağrılarına olumlu cevap vermeleri gerektiğine değindi.

(tuicakademi // Cihan )     Erdem PARLAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.