Rusya Ukrayna Arasında Stratejik Yakınlaşma

0
73

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde bulunan Yalta kentinde hafta ortası bir araya gelen Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, yaptıkları görüşmelerin ardından bir dizi anlaşmaya imza attılar.

İki ülke arasında gerçekleştirilen devletlerarası komisyon toplantısından sonra yapılan basın açıklamasında Rusya Cumhurbaşkanı Putin, Rusya’nın Ukrayna’ya sattığı doğalgazın fiyatı konusunda iki ülkenin de anlaşmaya hazır olduğuna ilişkin bilgi verirken, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki deniz alanlarının sınırlandırılmasına dair bir anlaşma imzaladıklarının da altını çizdi.

Putin, askeri ve ekonomik alanda gerçekleştirmeyi düşündükleri işbirliğini de masaya yatırdıklarını belirterek, iki ülkenin üzerinde fikir alışverişi yapmak istedikleri projeler ve görüşmeler olacağının haberini verdi. Özellikle askeri ve teknolojik alandaki ortaklıklarını geliştirmeyi hedeflediğini bildiren Putin’e karşılık olarak Yanukoviç, iki ülke arasında ilerlemekte olan bu ilişkileri stratejik olarak nitelendirdi.

Ukrayna’nın Rusya, Belarus ve Kazakistan arasındaki gümrük birliğine girmesi durumu hakkında da açıklama yapan Putin, bu kararı Ukrayna’nın alması gerektiğini, Rusya’nın bu konuda kimseyi ikna etmeyeceğini vurguladı.

(TUİÇ Akademi, Dünya bülteni, Zaman, 1news)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.