Rusya’da Afganistan Konferansı Düzenleniyor.

0
89

 Afganistan’ da çözüm yollarını görüşmek üzere Moskova’ da bir konferans düzenleniyor.

 Şubat’ ın ilk haftasında Afganistan Dışişleri Bakanının Rusya ziyaretinde Sergey Lavrov’ un düzenleneceğini açıkladığı konferans Rusya’ da, Afganistan, Pakistan, Çin, Hindistan ve İran’ın katılımıyla düzenlenecek. Aralık’ taki son konferansın aksine bu defa Hindistan ve İran da katılım gerçekleştirdi.

 Rusya’ nın endişeleri son toplantıda da dile getirdiği gibi DEAŞ’ ın Doğu Afganistan’ daki varlığı ve dolayısıyla sınırında olan Kafkaslar’ a yayılma tehlikesi. Rusya’ nın DEAŞ tehlikesini bertaraf etmek için Taliban’ ı kullandığı da öne sürülen iddialar arasında. Rusya Dış İşleri Bakanlığı ise Taliban’ a silah gönderdiği iddialarını yalanladı.

 Konferans Afganistan sorunu için ABD ve NATO’ nun devre dışı bırakıldığı eleştirilerine neden oldu. ABD merkezli düşünce kuruluşu Wilson Center’ dan Michael Kugelman “Rusya’ nın bu girişimleri ABD’ yi devre dışı bırakmak mı?” diye sorarken, İslamabad Stratejik Çalışmalar Enstitüsü’ nden Amina Han, Moskova’nın girişiminin, ‘Afganistan’la büyük ilgisi bulunan tüm bölgesel oyuncuları kapsadığına” dikkat çekti.

Turgut Sağlam – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.amerikaninsesi.com/a/rsuyada-abd-ve-natpsuz-afganistan-konfertansi/3721825.html
  • https://tr.sputniknews.com/rusya/201702111027166996-rus-disisleri-taliban-silah-gonderdigimiz-yalan/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.