Rusya’dan Açıklama: Silah İhracatını Askıya Aldık

0
47

Rusya Askeri İşbirliği Kurumu’ndan gelen açıklamaya göre, Suriye’deki durum yatışıncaya dek Rusya’nın Suriye’ye göndermeyi planladığı 40 adet Yak-130 savaş uçağının ihracatı askıya alındı. Ayrıca Rusya’nın Suriye’ye helikopter ya da taarruz uçağı satmadığını dile getiren Dzirkaln, ülkesinin bugüne dek Suriye ordusuna önceden tedarik edilmiş olan silahların yedek parça ve onarım desteğini sağladığının altını çizdi.

Suriye’de şiddet olayları başlamadan önce, Şam’la 550 milyon dolar karşılığında 40 adet Yak-130 savaş uçağı satış anlaşması imzalayan Rusya’nın silah envanterinde bu uçaklar ‘eğitim uçakları’ adıyla yer alırken, bu uçaklara istendiğinde silah da takılabileceği bildiriliyor.

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Başkan Yardımcısı Vyacheslav Dzirkaln, Rusya’nın, Suriye’de yaşanan krizle diğer ülkeler kadar ilgili olduğunu ve artık Suriye’ye yeni silahların satışını konuşmadıklarını kaydetti.

Suriye’de bitmek bilmeyen şiddeti durdurmak adına daha öncesinde 2 defa gittiği Şam’da dün Devlet Başkanı Beşşar Esed’le yeniden görüşen BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, yakın zamanda hazırladığı barış planının başarısız olduğu itirafında bulunurken son toplantıda yapıcı ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini bildirdi. Ayrıca Annan, muhalefete ileteceği bir yaklaşım üzerinde anlaşmaya vardıklarının da altını çizdi.

(TUİÇ Akademi, Zaman, TRT, Ntv)

 

Yelda Öztaş

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.