Rusya’dan İsrail’e ‘’Yasalara Aykırı’’ Tepkisi

0
86

Geçtiğimiz Perşembe günü İsrail yönetimi Batı Şeria’daki Yahudiler için yüzlerce yeni konut inşası tasarısını onayladı. İsrail işgali atındaki Batı Şeria’da  işgal edilen toprakları fiilen Yahudi toprağı haline getirmek amacıyla birçok Yahudi vatandaş bölgeye yerleştirildi.

İsrail Savunma Bakanlığı’na bağlı Filistin Topraklarındaki Hükümet  Aktiviteleri Koordinasyon Birimi (COGAT) bünyesindeki Sivil İdare Kurumu, Batı  Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerini arttırma ve konut inşası kararını onaylamıştı. Son dönemde bu adımlar hızlandırıldı ve işgal altındaki Filistin topraklarında Yahudiler için konut inşaları çoğaltıldı.

Bu durum Rusya’nın tepkisine neden oldu. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın cumartesi günü yaptığı yazılı açıklamasında İsrail’in bu adımlarının Ortadoğu’da adil ve güvenilir bir barışa ulaşma şansını körelttiğini belirtti. Söz konusu durumun ve Doğu Kudüs dahil Filistin topraklarına İsrail vatandaşlarını yerleştirme politikasının yasalara aykırı olduğunu vurguladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ‘’İsrail’in yerleşim faaliyetlerini sürdürmesinin Filistin – İsrail sorununa iki devletli çözüm getirme olasılığını baltaladığı,  Ortadoğu’da adil ve güvenilir bir barışa ulaşma şansını azalttığı açıktır’’ ifadelerine yer verildi. Söz konusu durumun Filistin ve İsrail arasında doğrudan müzakereler gerçekleştirilmesi önünde büyük bir engel teşkil ettiği ifade edildi.

İsrail kökenli sivil toplum kuruluşu Peace Now’a göre İsrail yetkilileri 2013’ten bu yana yeni yerleşim birimi inşaatında en büyük sayıyı onayladı.

Hacer AKSU
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.