Rusya’nın Ateşini Yükselten Haarp Mı?

0
209

Rusya son yüz otuz yılın en sıcak yazını yaşıyor. Termometrelerin kırk dereceyi gösterdiği ülkede yüksek sıcaklıklara bağlı pek çok olumsuz gelişme yaşanırken mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle çıkan orman yangınları yayılmaya devam ediyor. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı yangınlarda yaşanan can kayıplarının elli dörde ulaştığını, iki bine yakın evin kül olduğunu ve yangının toplam zararının yaklaşık 4,6 milyar ruble (150 milyon dolar) olduğunu açıkladı.

Rusya son yüz otuz yılın en sıcak yazını yaşıyor. Termometrelerin kırk dereceyi gösterdiği ülkede yüksek sıcaklıklara bağlı pek çok olumsuz gelişme yaşanırken mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle çıkan orman yangınları yayılmaya devam ediyor. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı yangınlarda yaşanan can kayıplarının elli dörde ulaştığını, iki bine yakın evin kül olduğunu ve yangının toplam zararının yaklaşık 4,6 milyar ruble (150 milyon dolar) olduğunu açıkladı. Ninji Novgorod, Voronej ve Riazan bölegeleri başta olmak üzere Rusya’nın on dört ayrı bölgesinde yangınlar sürürüyor. Bakanlık yangınla mücadele için orman içlerine kadar boru hatları döşüyor[1].

Rusya’da bilim adamları yaşanan boğucu yazdan ABD’yi sorumlu tutmaya başladı. Komsomolskaya Paravda gazetesinin haberine göre, ABD sahip olduğu HAARP sistemiyle İyonosfer’e güçlü dalga göndererek Rusya’yı kavuruyor. Moskova Devlet Üniversitesi MGU Fizik Fakültesi hocalarından Georgiy Vasilyev konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Alaska’daki HAARP istasyonu tam güçle çalıştırıldığında sadece bir saatte 3,5 megawatt elektrik enerjisi üretiyor. HAARP çalıştırıldığı günden bu yana, dünyanın değişik bölgelerinde iklim anomalileri gözlenmeye başlandı. Kar yağması gereken yerleri güneş kavururken, Afrika’da kar yağışları gözlenmekte. Bu tuhaf olgular genelde küresel ısınmaya fatura ediliyor ama bize göre anomalilerin asıl sorumlusu Pentagon’un HAARP sistemidir.”[2]

HAARP Nedir?

HAARP, (High Frequency Active Auroral Research Program) ABD tarafından Alaska Gakona’da İyonosfer’in özelliklerini ve davranışlarını araştırmak üzere sürdürülen çalışmalardır. Tesisler, Gakona bölgesinde askeri üssün yakınlarında ve kimsenin göremeyeceği özel bir alanda kurulmuştur. Bu bölgenin seçilmesinin iki nedeni vardır: Birincisi, Alaska dünyadaki elektromanyetik kuşakların özel bir kesişim bölgesinde bulunmaktadır ve dünyanın elektromanyetik alanlarına müdahale edebilmek için en iyi yerdedir. İkinci neden ise insanlardan uzak, korunması kolay bir yerde olmasıdır.[3]

Bu teknolojiye sahip olan ABD resmi kaynaklarında HAARP’ın kullanılacağı alanları şu şekilde sıralanmıştır:

-Atmosferdeki termonükleer araçların elektromanyetik vuruşlarını değiştirmek,

-Denizaltılarla haberleşmeyi kolaylaştırmak,

-Radar sistemlerini son derece geliştirmek,

-Çok büyük bir bölgede, ABD ordusu dışında tüm haberleşmeyi durdurmak,

-EMass ve Cray bilgisayarları ile ortaklaşa, toprağın altını çok derinlere kadar incelemek,

-Büyük alanlarda petrol, doğalgaz ve mineralleri tespit etmek,

-Cruise füzeleri gibi her türlü saldırı silahı ve uçağı havada imha etmek.[6]

HAARP’ın sadece bu amaçları gerçekleştirmek için geliştirilmiş bir proje olması bile ne derece korku verici olsa da, aslında açıklanmayan ve HAARP karşıtlarının her fırsatta ortaya çıkarmaya çalıştıkları bir dizi etkisi daha mevcuttur. HAARP yukarıda sayılan etkilere ek olarak:

-İklimleri değiştirebilir,

-Kutupları eritebilir veya yerinden oynatabilir,

-Ozon tabakasıüzerinde çeşitli etkilerde bulunabilir,

-Deprem yaratabilir,

-Okyanus dalgalarını kontrol edebilir,

-Dünyanın enerji kuşakları ile oynayarak insan biyolojisini ve beynini etkileyebilir,

 

-Radyasyon yaymadan termonükleer patlama oluşturabilir.[7]

Mevcut olan böylesine bir güç, onu elinde bulunduran için mutlak bir üstünlüğün en temel göstergesi olacaktır. “Kıyamet teknoloji” adı da verilen ve bugün ABD’nin sahip olduğu bu teknolojinin gelecek yıllarda doğa ve insanlar üzerinde ne gibi etkiler bırakacağı ise merak konusudur. Sonuç olarak Rusya’nın ABD’nin kendisine karşı iklim silahı olarak HAARP’ı kullandığı iddiasına karşılık ABD tarafından hiçbir cevap/itiraz gelmemiş olması, iddianın gerçekliği üzerinde daha fazla düşünmemize neden olmaktadır.

 

Amine YAZICI

 

[1] Rusya’da Yangınlarda Ölü Sayısı 34’ Ulaştı; Alevler Moskova’da, http://www.haberrus.com/gundem/3371-Rusyada-yanginlarda-olu-sayisi-34e-ulasti-alevler-Moskovada.ht (02.08.2010)

[2] ABD Rusya’ya HAARP Açtı, http://www.hurriyet.com.tr/dunya/15447529.asp (30.07.2010)

[3] Evrensel Işık: HAARP, http://www.antrak.org.tr/gazete/012001/mutlu.htm (03.08.2010)

[4] HAARP,http://www.msxlabs.org/forum/uzay-bilimleri/125305-haarp-high-frequency-active-auroral-research-program.html

[5]Evrensel Işık HAARP, http://www.antrak.org.tr/gazete/012001/mutlu.htm (03.08.2010)

[6] Evrensel Işık HAARP Nedir?, http://www.gencbilim.com/Haber/Evrensel-Isik-Haarp-Nedir-_70552.html (04.08.2010)

[7] HAARP, http://www.meteoquake.org/haarp2.html

 {jcomments on}

http://www.sde.org.tr/tr/haberler/1215/rusyanin-atesini-yukselten-haarp-mi.aspx

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.