Rutte’den Srebrenitsa Yanıtı: ‘‘İğrenç Bir Yalan’’

0
90

 Hollanda Başbakanı Rutte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Srebrenitsa katliamında Hollanda’yı sorumlu tutan açıklamalarına, “Bu iğrenç bir tarihsel yalandır”  şeklinde cevap verdi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında: ‘‘Savaşta bile sağlık ekiplerine ateş açılmaz. Ha, Hollandalı gibi olursa açar, onu da söyleyeyim. Çünkü biz Hollanda’yı ve Hollandalıları Srebrenitsa katliamından tanırız. Onların cibilliyetinin, karakterinin ne kadar bozuk olduğunu 8 bin Boşnağı orada nasıl katlettiklerinden tanırız. Bunları iyi biliriz. Kimse bize medeniyet, medenilik dersi vermesin, bu milletin alnı aktır ama onların alnı kapkaradır” ifadelerine yer verdi.

 Rutte’nin bu açıklamaları ‘‘iğrenç bir yalan’’ olarak nitelendirmesine karşın 1995’te Srebrenitsa’da 8 Bin’i aşkın Müslüman’ın o döneme kadar gerçekleştirdikleri katliamlar bilinmesine rağmen Bosnalı Sırp kuvvetlerine teslim edilerek Hollanda askerleri tarafından kasten ölüme gönderilmiş olmaları, olaydan 7 yıl sonra nihayet Hollanda hükümeti tarafından itiraf edilmişti.

 Ayrıca, Srebrenitsa katliamının gerçekleştiği dönemde de Başbakan olan Wim Kok liderliğindeki hükümet, Hollanda Savaş Belgeleme Enstitüsü tarafından yayınlanan bir raporun Srebrenitsa katliamı nedeniyle Hollanda’yı suçlaması sonrasında büyük prestij kaybına uğramış ve Başbakan olan Wim Kok liderliğindeki hükümet seçimlere bir ay kala ülkeyi idare edemez hale gelerek düşmüştü.

 Hollanda haber ajansı ANP’nin aktardığına göre Rutte ayrıca, “Erdoğan gerilimi tırmandırmaya devam ediyor. Biz bu seviyeye inmeyeceğiz. Bu kesinlikle kabul edilemez ve aşırı derecede rahatsız edici,” ifadelerini kullandı.

Miray Sıçramaz – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.