Sağlık Durumu İyiye Gidiyor

0
48

Kalpteki ritim bozukluğuna bağlı olarak beyine giden damarlardan birinde tıkanıklık sonucu sol tarafı felç olan ve 24 Mayıs’tan bu yana yoğun bakım servisinde tutulan KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, servise çıkarıldı ve ağızdan beslenmeye başlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi yoğun bakım bölümünde Denktaş’ın sağlığını kontrol eden doktorlar, düzenledikleri basın toplantısında, Denktaş’ın sağlığıyla ilgili son durumu aktardı.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, “Sayın kurucu Cumhurbaşkanımız Ruf Denktaş, geçirdiği bir beyin damarı tıkanıklığı neticesinde yoğun bakımda yaklaşık 17 gün kalmış, dün itibariyle servise çıkarılmıştır. Servis, kendisine tahsis edilmiş kapalı bir servistir. Yoğun bakımdan daha az giriş yasağı olan bir servis değil aslında. Aynı şekilde ziyaret yasağı devam etmektedir, enfeksiyondan korumak için” dedi.

Denktaş’ın sandalye destekle oturduğunu, bunu desteksiz yapmaya çalıştıklarını aktaran doktorlar, ayağa kaldırmak için ise daha zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bir soru üzerine, Denktaş’ın enfeksiyondan tamamen temizlendiğini, ancak ufak tefek enfeksiyon dalgalanması olduğunu anlatan doktorlar, şu anda bu durumu endişe etmediklerini, rehabilitasyon sürecinin zaman alacağını söyledi.

Doktorlar, rehabilitasyon için, “belki de haftalar, aylar alacak ” ifadesini kullandı.Rehabilitasyon sürecinde Denktaş’ın evine gidebileceğini, ancak enfeksiyon riskinin az olması gerektiğini, en büyük endişelerinin çok kişiyle temas etmesi olduğunu kaydeden doktorlar, bu nedenle yüksek korumada tuttuklarını, kırılgan bir dönemde olduklarını, her şeyin düzelmediğini, ama çok iyi bir durumda olduklarını, bu iyi durumu kaybetmek istemediklerini söyledi.

(tuicakademi-CNN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.