”Salih’in Değil Anayasası, Kendisini Bile İstemiyoruz.”

0
33

Gösterilerin başladığı zamandan bu yana şimdiye kadar en kalabalığı yapılan bugünkü protestoda, onbinlerce kişi Tahrir Meydanı’nı doldururken, Sana Üniversitesi etrafındaki sokaklar da insanlarla doldu taştı.

Reuters muhabirleri başkentteki protestocu sayısını 40 bin civarı olarak verirken, başkentin güneyindeki Taiz ve İbb’de de onbinlerin yürüdüğü belirtildi. Ancak güneydeki liman kenti Aden’de de polisin gösteriyi dağıtmaya çalışırken güç kullandığı belirtildi.

Protestocular “geri dönüşsüz cuma” adını verdikleri bugünkü protestolarda, Salih’in verdiği yeni anayasa ve seçim reformu yapma sözüne pek itibar etmediklerini göstermiş oldular. Bir gösterici, “Biz girişim istemiyoruz, kendisinin gitmesini istiyoruz” dedi. Bir aşiret mensubu tarafından da “Tüm aşiretler olarak burada bu adamların gitmesini istiyoruz. Onlardan bıktık” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir hükümet yetkilisi de “Kitle sivil itaatsizliğiyle karşılaşmamız an meselesi. Salih muhtemelen olağanüstü hal ilan edecek, ancak kendisinin ayakta kalacağını zannetmiyorum” yorumunda bulundu.

(tuicakademi — ihlassondakika) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.