Şam Yönetiminden Putin’e Övgü

0
100

Suriye’nin resmi yayın organı Tişrin Gazetesi Putin’in tekrardan devlet başkanlığına seçilmesini manşetten duyurdu. “Rusya güçlü adamı Kremlin’e geri getirdi” ifadesini kullanan gazete, başyazısında ise, Putin’in uluslararası ilişkileri yeniden şekillendireceği noktasına değindi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre de Esad’ın Putin’e “Suriye Arap halkı adına seçimlerdeki galibiyetinden dolayı içten tebriklerini sunduğu” belirtildi.

İki ülke arasındaki ilişkinin boyutunu gözler önüne serer nitelikte bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  “Hiçbir devlet kendisine karşı düzenlenen ayaklanma karşısında susmaz. Biz Esad’ın vaat ettiği reformların gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuyoruz. Muhalefetin de Esad’ın diyalog çağrısına cevap vermesi gerekmektedir” demişti. Açıklamayla beraber Kremlin’in uluslararası alanda kendisini koruyacağının güvencesini alan Esad, Putin’in yeniden devlet başkanlığına seçilmesiyle bunu daha da pekiştirmiş oldu.

Uluslararası arenada aldığı olumsuz tepkilere rağmen Rusya, Suriye yönetimini destekleyen birkaç ülkeden biri ve Suriye için büyük önem arz etmektedir.

 

(tuiçakademi-Zaman,Rusya.ru)

 

Fatma Kübra Teke

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.