S&P Türkiye’nin Notunu Artırdı

0
59

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Türkiye’nin notunu iki kademe birden artırarak yatırım yapılabilir düzeye çıkardı.

S&P, Türkiye’nin notunu BB+’dan BBB-‘ye yükseltti. Görünüm ise pozitif olarak belirlendi. S&P Türkiye’nin yabancı para cinsinden notları BB/B olarak onaylandı. S&P’den yapılan açıklamada, Türk finans sistemindeki iyileşmenin devam ettiğine vurgu yapıldı. Bununla birlikte, Türkiye’nin not artırımında, Türkiye’nin mali sektöründeki toparlanma ve derinlik kazanan yerel piyasaların etkili olduğu ifade edildi.

Kuruluş, ülkenin yerel ve yabancı para cinsinden kredi notları arasındaki farkın, Standard and Poor’s’un merkezi hükümet kredi kriterlerini Haziran ayında revize etmesinden kaynaklandığı vurguladı. Bu kriterler, merkez bankalarının bağımsız para politikaları uygulamasını, dalgalı döviz kuru rejimini ve yerel borçlanma piyasalarının derinliğini yansıtıyor.             

S&P, bu yıl merkezi hükümetin faiz dışı fazlasının GSYH’nin yüzde 1’ini hafif aşacağı tahmininde bulunarak, ülkenin cari işlemler açığının ise bu yıl GSYH’nin yüzde 10’u seviyesinde olmasının beklendiğini kaydetti.

Yeni Not Artırımı Üç Şarta Bağlı  

Kuruluş ayrıca, ülkenin yerel ve döviz cinsi kredi notlarının görünümünün “pozitif” olarak belirlenmesinin, notların önümüzdeki dönemde daha da artacağına işaret ettiğine dikkati çekti.

Ülkenin kredi notlarının gelecekte artırılmasının, ekonominin beklendiği gibi soğumasına, cari işlemler açığının azaltılmasına ve yurtiçi kredi büyümesinin mali hesaplar ya da finansal sektör istikrarını etkileyebilecek kötü bir etki yaratmadan yavaşlayabilmesine bağlı olduğu vurgulandı.   

S&P Ağustos ayında ABD’nin notunu ülke tarihinde ilk kez kırarak, eleştiri oklarını üzerine çekmişti. Kurum aynı zamanda bugün hükümetin borç yükünü azaltma konusunda güven vermediğini öne sürerek, İtalya’nın notunu indirdi.

 

(tuicakademi-finanshaber-hürriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.