Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi Forumu

0
62

Bosna Hersek’in Başkenti Saraybosna’da “Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi’nin Bölgesel Ekonomi ve Kalkınmaya Katkısı” konulu iş forumu  ortaya koyuldu.

Forumda, Bosna Hersek Federasyonu Ticaret Odası Başkanı Mirsad Jasarspahic, “Otoyolun geçtiği güzergahların bir anlamda ekonomi koridoru haline gelecek, söz konusu alanların gelecek yatırımlar için son derece önemlidir.” şeklinde konuştu.

Batı Balkanlar Şehir Planlama Birliği Başkanı Sacir Sosevic , “Otoyol, bölgedeki en önemli yatırımlardan biridir. Planlama belgeleri üzerinde yapılan çalışmalar devam etmekte ve en kısa sürede bunu bitirmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi’ne ilişkin forum, eş zamanlı olarak Bosna Hersek’in Tuzla kentinde de düzenlendi. Yapılan açıklamalara göre, Belgrad ile Saraybosna’yı birbirine bağlayacak olan otoyol veya otoyol-ekspres yol karışımı kara yolunun, ilk güzergahının Saraybosna-Zenica-Tuzla-Brcko-Bijelina-Belgrad olması planlanıyor ve ikinci güzergah ise Saraybosna-Visegrad-Pozega-Belgrad olacak.

Türk firmaları tarafından yerli iş gücü kullanılarak inşa edilmesi planlanan projenin, yap-işlet-devret modeliyle yapılması öngörülüyor.

Bosna-Hersek’in başkentinde düzenlenen Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi’ne ilişkin forum Batı Balkan bölgesi için oldukça önem taşımaktadır. Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’yı ve Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı  belli bir güzergah çerçevesinde birbirine bağlamayı hedefleyen proje, iki ülkenin ilişkilerini özellikle ekonomik anlamda oldukça etkileyeceğe benzemektedir.

Zehra SİVRİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.