Seçimler Demokrasi Adına

0
47

Ashton’dan Arnavutluk’a Öneriler

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Cahterine Ashton, Cumhurbaşkanlığı binasını ziyaret etti. Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ve Başbakan Sali Berişa ile ayrı ayrı yapılan görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında 23 Haziran’da gerçekleşecek olan seçimlerin Arnavutluk’ta ne gibi eksiklikleri ortaya çıkaracağı ve ülkeye neler kazandıracağı konusundaki düşüncelerini belirtti.

Ashton seçimlerden önce seçim komisyonunda yapılan değişikliklerle ilgili bir takım açıklamalarda bulunarak, endişelerini dile getirirken özellikle seçimlerin Avrupa standartlarına uygun biçimde yapılması konusunda hassas olunması gerektiğini vurguladı. Yüksek temsilci aynı zamanda önümüzdeki seçimlerin Arnavutluk demokrasisi hakkında çok şey söyleyeceğini ve seçim sürecinin demokrasi adına bir test olduğunu belirtti. Öyle ki Arnavutluk’un AB üyeliğine doğru yürümekte olduğunu dile getiren Cahterine Ashton, seçim sürecinde AB’nin Arnavutluk’u gözlemleyeceğini ve gelişmeleri takip edeceğini ifade etti.

Arnavutluk’a birkaç öneri de yolsuzlukla mücadele konusunda geldi. Ashton işleyişinde bozukluk olan alanlarda yenilikler yapılmasını ve Arnavut liderlere milliyetçi yaklaşımlardan uzak durmalarını önerdi.

Denar Bida ve Albana Ştülla İstifa Etti

Bu hafta Arnavutluk’ta dikkate değer bir diğer nokta Merkez Seçim Komisyonu (KQZ) üyelerinden Albana Ştülla ve Komisyon Başkan Yardımcısı Denar Bida’nın istifası oldu.

Entegre Sosyalist Hareket Partisi’nin (LSI) Demokratik Parti (PD) ile yaptığı koalisyondan ayrılması ve sonrasında LSI’ın Merkez Seçim Komisyonu temsilcisi İlirian Muho’nun PD komisyonundaki görevinden alınması bu haftaki gündemin nabzını belirledi. Muho’nun görevden alınması Denar Bida ve Albana Ştülla’nın istifasını tetikledi.

AB ve ABD’nin Tiran’daki temsilciliklerinden yapılan değerlendirmeler Muho’ nun görevden alınmasının ardından yapılan istifaların 23 Haziran seçimleri için tehlike arz edeceği şeklinde oldu.

(TUİÇAkademi, Albanianscreen, Eubusiness, Newsdaily, Balkan Insıght, EurActiv, Balkaneu, Shkodra Euic)

TUİÇ BALKAM

Derya DENİZ

Arnavutluk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.