Şiddetli Yağışlar, Karşıt Gösteriler

0
48

Bu hafta Arnavutluk’ta dört gün boyunca aralıksız devam eden şiddetli yağışlar bazı kesimlerde hayatı olumsuz yönde etkilerken iktidar karşıtı gösteriler ve Türkçe Olimpiyatları Arnavutluk Finali yağışlardan etkilenmiş görünmüyor.

İktidar karşıtı protestoların düzenlendiği Tiran’da oldukça geniş bir kalabalık İskender Bey Meydanı’ndan Rahibe Teresa Meydanı’na kadar bayraklar eşliğinde yürüyüş yaparak daha sonra başbakanlık binası önünde sloganlar attı.

Karşıt gösteriyi düzenleyen milliyetçi eğilimli muhalefetteki Kırmızı Siyah İttifakı Partisi Genel Başkanı Kreşnik Spahiu düzenlenen gösteride Başbakan Sali Berişa’yı ve iktidarı eleştirirken Başbakan’ı istifaya çağırdı. Spahiu Berişa’nın iktidardan uzaklaştırılması gerektiğini ifade ederek, bunun sağlanması için de iktidar karşıtı gösterilere katılanlara birlik olmaları çağrısında bulundu.

Azerbaycan’la İşbirliği Anlaşması

Gösterilerin gerçekleştiği sırada Azerbaycan’da bulunan Başbakan Sali Berişa, Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade ile Bakü’de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’da bir görüşme yaptı.

Görüşmenin ardından Arnavutluk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu ve Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti arasında İşbirliği anlaşması imzalandı. Berişa, Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz ve Arnavutluk’un bu krizde nerede olduğuna dair fikirlerini beyan ederek, ülkede krizin negatif etkilerinin çok fazla görülmemesinde katkısı olan yatırımların önemini belirtti.

Ekonomik büyümeyi sağlamak adına çeşitli sektörlerde yatırımlara açık alanlar oluşturduklarını vurgulayan Başbakan, belirli alanlarda da vergi muafiyeti sağladıklarını dile getirdi.   

(TUİÇAkademi, Natural Disasters News, Balkanews, Silobreaker, Balkan Insight, Albanian Screen, Zaman)

TUİÇ-BALKAM

Derya DENİZ

Arnavutluk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.