Sınıra Füze Sistemi

0
68

Türkiye’nin Suriye sınırı güvenliği bağlamında sınıra patriyot füze sistemi yerleştirilmesi konusunda NATO’ya yakın zamanda başvuracağı iddia edilmişti. Amerika tarafından üretilen savunma amaçlı patriot füzelerinin yerleştirilmesi planının ABD seçimleri sonrasına ertelendiği ve Türk Dışişleri yetkilileri tarafından çeşitli uluslararası haber kaynaklarına verildiği iddia edilen bilgilere göre sınırdaki muhalif ve Suriye rejimi askerleri arasındaki çatışmadan doğan tehlike sebebiyle güvenliği sağlamak için sınıra füze sisteminin yerleştirileceği bildirilmişti.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili bir soru üzerinden yaptığı açıklamada Türkiye tarafından böyle bir talebin olmadığını, talep edilse de müttefik ülkelerin konuyu görüşmek zorunda olduğunu belirtmişti.

Yabancı haber kaynaklarında çıkan iddialar hakkında AA haber ajansına bilgi veren diplomatik kaynaklar “Türkiye’nin güvenliği ve NATO sınırlarının güvenliği bağlamında NATO çerçevesinde yapılmakta olan çalışmalar ve ihtimaliyet planlamalarında bu konu da gündeme gelmektedir”  şeklinde konuşmuştu.

Gündeme gelen bu haberlerle ilgili olarak Endonezya da bulunan Başbakan Erdoğan ise öğle saatlerinde yaptığı açıklama da haberlerin ‘sağır duymaz uydurur cinsinden’ olduğunu vurgulamış böyle bir düşüncede ve talepte olmadıklarını ifade ederek iddiaların asılsız olduğunu ileri sürmüştü.

Davutoğlu ise yaptığı son açıklamada patriot sistemi ile ilgili olarak “Basına yansıyan haberleri ben de takip ettim. Yeni bir durum yok. İhtimaliyet çalışmaları yapılmıştır, yapılmaktadır ve yapılacaktır” dedi.

(TUİÇ Akademi, TRThaber, AA, Hürriyet)

Gamze GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.