Sırbistan, Türkiye-AB Arasındaki Sığınmacı Anlaşmasına Güveniyor

0
83

 Sırbistan Çalışma, İstihdam ve Sosyal İşler Bakanı Aleksandar Vulin, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki sığınmacı anlaşması geçerli olduğu sürece, Sırbistan’ın sığınmacı akını konusunda rahat olacağını söyledi.

 Vulin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Macaristan’ın Sırbistan sınırına çekeceği ikinci tel örgüyle Sırbistan’daki sığınmacı sayısının artabileceğine dikkati çekerek, “Sırbistan buna mani olamaz ancak mevcut sığınmacı sayısıyla başa çıkabilir.” dedi.

 Çekilen ikinci tel örgünün ardından sığınmacı dolaşımının yavaşlayacağını savunan Vulin, “Türkiye ile AB arasındaki sığınmacı anlaşması geçerli olduğu sürece Sırbistan sığınmacı akını konusunda rahat olacaktır.” ifadelerini kullandı.

 Sırbistan sınırları içinde halen 7 bine yakın sığınmacı olduğu tahmin ediliyor. Bunların 6 bini farklı şehirlerdeki sığınmacı merkezlerinde, kalan kısmı ise parklarda ve terk edilmiş binalarda kalıyor.

 Sığınmacıların kullandığı Balkan rotasındaki ülkelerden biri olan Sırbistan, sığınmacı akınını engellemek adına herhangi bir sınırına tel örgü çekmedi.

Hande Kutlu – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.sabah.com.tr/dunya/2017/03/03/sirbistan-turkiye-ab-arasindaki-siginmaci-anlasmasina-guveniyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.