Sırbistan ve Karadağ, 2025’e Kadar AB Üyesi Olacak

0
110

Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Jonashen Hahn, Balkan ülkeleri Sırbistan ve Karadağ’ın yüksek ihtimalle 2025’e kadar Avrupa Birliği(AB) üyesi olacağını açıkladı. Avrupa Komisyonu’nun Üyesi Jonashen Hahn, 1989 yılında yıkılan Berlin Duvarı ile başlayan Avrupa Birliği’nin doğuya doğru genişleme politikasına atıfta bulunarak, ‘’1989’da başlayan işi tamamlamanın zamanıdır.’’ açıklamasında bulundu.

Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya ve Sırbistan ülkeleri içerisinden Avrupa Birliği(AB) karşıtlığının yükselmesi, İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma kararı ve 2009-2013 yılları arasında yaşanan Euro Bölgesi’nde yaşanan krizin sonuçları gibi nedenlerle Avrupa Birliği(AB) politikacılarının yeni katılımcılara ilgilerini ve isteklerini kaybetmeleri sonucunda Balkan ülkelerinin şanslarının azaldığı düşünülüyordu.

Jonashen Hanh Reuters ile yapmış olduğu söyleşide, Sırbistan ve Karadağ için 2025 yılını gösterdiğini ve bu tarihin gerçekçi ancak fazlasıyla iddialı olduğunu belirtti. Rusya’nın da etkisi ile bu altı ülkenin şansının arttığı, yeni fırsat kapılarının açıldığı gözlemleniyor. Ancak yine de bu ülkelerin bankacılık ve yargı sistemlerinin hala çok zayıf olması ve ortalama gelir düzeyleri Euro Bölgesi’nin yüzde 30’u kadar olması nedeniyle Avrupa Birliği üyelikleri önünde pek çok engelin olduğunu gösteriyor.

Ebru Öztürk
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.