Slovenya, Makedonya’yı NATO ve AB Yolunda Destekliyor

0
99

Bilindiği gibi Yunanistan ve Makedonya arasında isim anlaşmazlığı baş gösteriyor. Yunanistan, kendi Makedonya Bölgesine, Üsküp-Makedonya Cumhuriyeti’nin meydan okuduğunu söylüyor. Bu nedenle Yunanistan, Makedonya’nın NATO ve AB’de dâhil uluslararası organizasyonlara katılımını veto ediyor.

 Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec ve Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki, Makedonya’nın NATO’ya üyeliğinin hızlandırılmasında, isim anlaşmazlığı çözümü için bir araya geldi. Makedonya’nın üyelik için tüm kriterleri yerine getirdiği görüşünde olan Erjavec, kabul edilebilir bir orta yol bulunabileceğini savunuyor.

Hırvatistan’ın NATO’ya katılma sürecinde aralarındaki sınır anlaşmazlığı nedeniyle sorun çıkarmış olan Slovenya’da, kendi sorunlarının çözümünde olduğu gibi Yunanistan-Makedonya arasındaki sorunlarında iyi niyetle çözüleceğini söylüyor.

Slovenya Hükümeti, Afganistan’da Asker Sayısını Azaltmaya Gidiyor

NATO politikasına uygun olarak Afganistan’a asker gönderen Slovenya, gönderdiği asker sayısını azaltma yoluna gidiyor. Sloven askerler, 2014 yılının sonuna kadar ISAF (Uluslararası Güvenlik Destek Gücü) operasyonu sonuçlanana dek görev yapacaklar. Şimdiye kadar 12 kadını içeren 1100 bölük oluşturulmuştu. Afganistan’da asker sayısının kademeli olarak azaltılmasının, uluslararası anlaşmalara uygun olduğunu, Savunma Bakanlığı açıkladı.

Başkan Borut Pahor’dan Slovenya İçin İlk Konferans Çağrısı

23 Nisan 2030 projesi kapsamında ilk konferans için çağrısını yapan Pahor, “Farklı Manzaralı İnsanlar” konseptinde uzun vadeli vizyon oluşturmak istediklerini söyledi.

Konferansta iki konu üzerinde durulacak. İlk olarak oluşturulacak konseptin uzun dönemli vizyonu için toplumda, duyarlılığına ve mümkün olup olmadığına ve toplumda öngörülebilir değişiklikleri engelleyip engellemediğine ya da daha kötü krizleri oluşturan vizyon eksikliğine odaklanılacaklarını, ikinci olarak da; 21. yüzyılın ilk yarısında, küresel krizin Avrupa ve Dünya’nın gelişiminde, pragmatik değişikliklerin habercisi olup olmadığını tartışacaklarını açıkladı.

Poposki ve Erjavec ayrıca ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi ve ticaretin artırılması için gereken potansiyel konularını da tartıştı.

Euro Bölgesi Grup Toplantısında Slovenya’da Gündemde

Kıbrıs için toplanan Euro Bölgesi’nin gerçekleştirdiği grup toplantısında, Slovenya’da gündemdeydi. Uzlaşmaya varılan kurtarma kredisi anlaşmasına göre, bankalarda 100 bin Euro’dan fazla mevduatı bulunanlardan, bir defalık vergi alınmasına karar verildi. Resmi toplantı gündeminde Slovenya konuşulmadı. Resmen, kurtarma kredisi başvurusunda bulunması beklenmeyen Slovenya’nın, AB ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerine, maliyesini nasıl düzelteceğine dair sunum yapması bekleniyor. Sunum, Maliye Bakanı olan Uros Cufer tarafından gerçekleştirilecek.

2007’de Euro Bölgesine girmesiyle, bankalarında sermaye yapılandırması zorunda kalan Slovenya ekonomisinde durgunluk yaşıyor.

(TUİÇAkademi, SETimes, Sloveniatimes, euroactiv, sol.org.tr, diplomatic-corporate-services)

Damla Büşra Ünal

Slovenya

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.