Somali’de Bomba Yüklü Araçla Saldırı

0
90

 Somali’nin başkenti Mogadişu’da cumhurbaşkanlığı sarayı yakınında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 8 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

 Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, intihar eylemcisi tarafından kullanılan bomba yüklü aracın Somali Tiyatrosu yanında bulunan kontrol noktasına çarpması sonucu araç infilak etti. Patlama sonucu ölen ve yaralananlar oldu.

 Patlamanın, cumhurbaşkanlığı sarayının yakınında meydana geldiğini belirten kaynaklar, bölgede çeşitli devlet dairesi ile bakanlık binalarının yer aldığını ifade etti. Ölü ve yaralı sayısının artabileceği, ölenlerin sivil olup olmadığının henüz bilinmediği ifade edildi.

 Mogadişu’da hükümet binası hedef alan saldırıyı, terör örgütü El-Kaide bağlantılı Shabab militan grubunun gerçekleştirdiği ihtimali üzerinde duruluyor.

 Geçtiğimiz ayda yine Somali’nin başkenti Mogadişu’da bir pazar yerinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 16 kişi hayatını kaybetti, 40’tan fazla kişi da yaralandı.

 Başkentin güneyindeki Medine bölgesinde bir pazar yerini en kalabalık gününde hedef alan saldırı, Muhammed Abdullahi Muhammed’in Şubat başında devlet başkanı seçilmesinden beri düzenlenen ilk büyük saldırı oldu.

Kübranur Özyazıcı – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.