Somali’den İslamcı Terör Örgütü Eş Şebab’a Ağır Darbe

0
153

 Kenya ordusuna bağlı askerlerin Somali’nin güneyinde Eş Şebab örgütüne bağlı 57 militanı öldürdüğü bildirildi.

 Kenya ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Afrika Birliği Somali Misyonu (AMİSOM) çatısı altında Somali’de görev yapan Kenya ordusuna bağlı askerlerin, ülkenin güneyindeki Afmadow kenti yakınlarında Eş Şebab militanlarıyla girdiği çatışma sonucu 57 militanın öldürüldüğü belirtildi.

 Ülkede barış ve huzurun sağlanması için Kenya ordusunun teröristlere yönelik operasyonlarda her daim tetikte olacağının belirtildiği açıklamada, Somali’nin istikrara kavuşması için AMİSOM operasyonlarına destek vermeye devam edileceğine yer verildi.

 Somali’de 2004’te kurulan Eş-Sebab örgütü, ülkenin güneyindeki bazı köy ve beldelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Örgüt, ülkedeki şiddet eylemleri, rehin alma ve suikastlardan sorumlu tutuluyor.

 Somali’nin yeni Devlet Başkanı Muhammed Abdullah Fermacu, göreve gelmesi nedeniyle ile başkent Mogadişu’da düzenlenen törende terör örgütü Eş-Şebab’a silah bırakma ve barış için müzakere çağrısı yaptı.

 Fermacu törende yaptığı konuşmada Eş-Şebab militanlarına silah bırakmaları durumunda topluma entegre olmaları için destek vermeye hazır olduklarını söyledi: “Yanlış yollara yönlendirilen o insanlara ülkelerine geri dönmeleri gerektiğini söylüyorum. Onlara topluma entegre olmaları, çalışmaları ve huzur içinde yaşamaları için ihtiyaç duydukları desteği vermeye hazırız.”

Hilal Eraslan – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.yenisafak.com/dunya/somalide-57-es-sebab-militani-olduruldu-2622257
  • http://tr.euronews.com/2017/02/22/somali-nin-yeni-devlet-baskani-ndan-es-sebab-a-silah-birakma-cagrisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.