‘Son AB zirveniz olabilir’

0
50

Sarkozy’ye seçimleri kaybetmesi halinde AB Konseyi ya da AB Komisyonu başkanlığı gibi koltuklarda gözü olup olmadığını soruldu.

Fransa Cumhurbakanı Nicolas Sarkozy, dünkü AB zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, yaklaşan seçimlerde başarısızlığını ima eden gazeteciye cevap verirken pot kırınca, toparlamak için epey uğraştı.

Sol eğilimli Liberation gazetesinin Brüksel muhabiri Jean Quatremer, ”Bu sizin son AB zirvesi basın toplantınız olabilir” diyerek sorusuna devam etmek isterken, gülerek araya giren Sarkozy, ”Seçme hakkından kaynaklanan belirsizlik. Bana sempati duyduğunuzu görüyorum. Bunun (seçim başarısızlığımın) bir Liberation muhabiri için ürkütücü ve üzüntü verici bir fikir olduğunun farkındayım. Benim ne kadar hassas olduğumu biliyorsunuz. Sizi kırmamak için çaba göstereceğim. Bunu üzerinize alın ve gazetenizin redaksiyonuna iletin. Bana yine de sorunuzu sorabilirsiniz” dedi.

Bunun üzerine Liberation muhabiri Sarkozy’e, Avrupa Birliği konularına duyduğu ilgiyi hatırlatarak, seçimleri kaybetmesi halinde AB Konseyi ya da AB Komisyonu başkanlığı gibi koltuklarda gözü olup olmadığını sordu.

Sarkozy’nin buna cevabı ”Sana gerçekten tüm kalbimle birşey söyleyeceğim: Her şart altında, her şekilde, şimdi ya da gelecekte cevabım hayır. Beni dinlemenizin, benimle çalışmanızın tek yolu beni yeniden seçmek. Başka yolu yok” oldu.

Cevabını bitirdiğinde AB koltuklarını bu kadar keskin ifadelerle reddederken bu görevi üstlenenlere karşı pot kırdığını farkeden Sarkozy, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun çok önemli görevleri büyük bir başarıyla yürüttüğünü uzun uzun anlatarak, durumu toparlamaya çalıştı.

 

Ntvmsnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.