Suriye Güncesi ve Türkiye

0
96

Bir yılı aşkındır iç karışıklık içinde bulunan Suriye, BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Annan’ın planını kabul etti. Türk kamuoyunun yakından tanıdığı Plancı Annan geçtiğimiz hafta Suriye içinde bir plan yaptı. Bu sefer Plancı Annan’ın planı takvimsiz ve yaptırımsız oldu. Plancı Annan’ın planı uluslararası aktörler ve kamuoyunda da kabul gördü.

Plan Esad  yönetimine ve muhaliflere ateşkes çağrısında bulunuyor. Annan plan yapmadan önce Suriye’ye yaptırım için çabalayan BM, Çin ve Rusya’nın vetosuna takılmıştı. Savaş çığırtkanlığı yapanlar ve uluslararası aktörlerin Suriye’ye müdahale etmesi için çabalayanlar sorunun daha basit yollarla çözülebileceğinin ilk adımını görmüşlerdir umarım.Güvenlik Konseyinde Suriye’ye müdahaleye hayır diyen Rusya, Plancı Annan’a destek verebileceğini bugün açıkladı. Tabi ki bu plan Suriye’deki kanın durması için şimdilik yetersiz. Kan gölüne dönen Suriye’ye [i]üstündeki yükü azaltmak için Türkiye’yi sokmaya çalışan Amerika’nın şimdilik planları uygulanamadı. Amerika, Suriye için plan yapma görevini Plancı Annan’a bıraktı. Annan planının kabul edilmesi sebebiyle Esad bugün askerlerini muhaliflerin direniş gösterdiği şehirlerden çekmeye başladı.

Hal böyle iken Arap Baharının yaşandığı ülkelerin içişlerine karışmakta öncülük yapan Türkiye rol modeli olma yolunda mı ilerliyor yoksa Emperyalist güçlerin taşeronluğunu mu yapıyor tartışması devam ediyor.2002’de hükümet olan AKP ”0” sorun politikasıyla başa gelmesine rağmen bugünlerde ”0” dış politika yapıyor. Uluslararası Hukuk’ta kabul gören ”Estrada Doktrinine” ters düşen bir politika izleyen hükümet kendi milli menfaatlerine aykırı durumların içinde bulunuyor. Yapılması gereken ise belli ”Yurtta sulh, Cihanda sulh” yani ”0” sorun politikasına devam etmektir. İslamcı bir parti olarak iktidar olan AKP kendi öz politikasına ters düşen bir tavır sergileyip büyük bir çoğunluğu Müslüman olan Ortadoğu coğrafyasının içişlerine karışmaya devam ediyor. Bunun en büyük örneği ise Annan planının kabul görmesine rağmen Türkiye’nin, Suriye’nin dostları adlı konferansı Türkiye de toplayıp destek vermesidir. Bu girişim kabul gören Plana büyük bir darbedir.

 Amacı Suriye’yi yıkıp İran’ı yalnızlaştırıp İsrail’e derin bir nefes aldırmak olan Amerika, Türk hükümeti tarafından destekleniyor. Kürecik’e radar kurulması ile komşu ülke İran’a güvensizlik yaşatan hükümet yaptığı bu hamlelerle İslam coğrafyasının Şii-Sünni bloğu olarak ikiye ayrılmasına bilinçli ya da bilinçsiz destek veriyor.

Arap Baharı başladığı ve sonuç verdiği ilk günlerden beri geldiği ülkelere istikrarsızlıktan ve kandan başka bir şey getirmedi. Bunun yanı sıra bloklaşmaların artmasında istikrara bir türlü kavuşamayan Ortadoğu’da suların iyice ısındığını gösterir nitelikte. Türkiye’nin bir an önce ”0” sorun politika uygulaması için içişlere müdahale etmek yerine sorunların barışçıl bir şekilde çözülmesi için önayak olması gerekiyor.

Eğer hükümet rol model olmak istiyorsa Ortadoğu’ya kan ihraç edenlerin karşısında durması gerekiyor. Yıllardır kan gölünün içinde yüzen Ortadoğu coğrafyasına rol model olmak isteyen ülkenin huzur getirmesi gerekiyor. Bu ülkelerden biri de Suriye’dir. Uluslararası aktörlerin baskılarında sıyrılmayı başaran Suriye’de şimdilik olaylar duruldu. Ümidimiz komşularımızın ve tarihi bağlarımızın bulunduğu Ortadoğu’da kanın bir an önce durmasıdır.

 

İbrahim İnanç ÇAKIROĞLU

Uluslararası İlişkiler

Yakın Doğu Üniversitesi

 


[i] Estrada Doktirini:Bir ülkede iktidara anayasal olmayan durumlarla başa gelen meşru olmayan yönetimin diğer ülkeler tarafından tanınması.Bu içişlerine karışmak anlamına gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.