Suriye Gündemi – 28 Nisan 2012 –

0
69

Ban’dan Esad’a çağrı: Derhal geri çekil

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Esad rejiminden askerlerini ve ağır silahlarını ülkedeki yerleşim yerlerinden derhal geri çekmesini istedi.

Genel Sekreter Ban’ın, Suriye’de hala şiddetin, adam öldürmenin, bombardımanın, patlamaların ve silahlı çatışmaların devam etmesinden ”son derece rahatsız” olduğunu açıkladı. Ban’ın Suriye’de sivil nüfusa karşı hala baskının devam etmesini de kınadığı vurgulandı.

Rusya Dışişleri Bakanı yardımcısı Mihail Bogdanov ise ‘askeri müdahale’ çağrılarını yapıcı bulmadığını ve kendilerine göre, iç savaştan kaçınmanın tek yolu, en etkili yöntem olan, Suriye’de bir uluslar diyalog olduğunu söyledi. Ateşkesin ve askerlerin çekilmesi konusu ilke olarak önemli olduğunu ancak siyasi sürece bağlı sorunların çözümünün de mühim olduğuna değindi.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanı ABD’li Susan Rice da, Suriye yönetiminin Annan planı çerçevesinde taahhütlerini yerine getirmeyi reddetmesini ve hala ağır silah kullanmasını kınadıklarını söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin Esad rejimine karşı askeri müdahale istemesi konusundaki görüşlerini de açıklayan Rice ABD’nin tutumunun son derece açık olduğunu ve Esad rejiminin taahhütlerini yerine getirmeye hazır olup olmadığı konusunda başından beri şüpheci davrandıklarını söyledi. Şimdi BM gözlemci misyonunun ülkede ne kadar serbest hareket edip etmeyeceğini ve misyonun varlığının, arazideki durumun iyiye gitmesine yardımcı olup olmadığını görmek istediklerini belirtti.

 

‘Blackwater Suriyeli muhalifleri eğitiyor’

Rus televizyonu Russia Today’in haberine göre ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgali sonrasında bu ülkede görev yapan özel güvenlik şirketi Blackwater’ın paralı askerlerinin Suriyeli muhalifleri eğitmek üzere Irak’tan Suriye’ye geçtiği iddia edildi.

“Gölge CIA” olarak bilinen Stratfor’un gizli yazışmalarını yayınlayan WikiLeaks de, özel güvenlik şirketi Blackwater’ın paralı askerlerinin Suriyeli muhaliflere eğitim verdiğini gösteren belgeler yayınlamıştı.

SCG International İcra Kurulu Başkanı James F. Smith, bir elektronik postasında “Türkiye merkezli Suriyeli muhaliflerle” şirket arasında bir “keşif görevi” anlaşması yapıldığını belirtmiş, ancak esas görevin mevcut rejimi devirmek için muhaliflere yardım olduğunu söylemişti.

 

‘Esad’a karşı askeri güç kullanalım’

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Annan planının başarız olması durumunda, BM Güvenlik Konseyi’nden Şam yönetimine karşı askeri güç kullanımı seçeneğini masaya getirmesini isteyeceklerini söyledi.

Annan planının tehlikede olduğunu belirten Juppe, bu uzlaşma çabaları ya başarılı olur ya da olmaz. Ama eğer olmazsa, Kofi Annan’ın 6 maddelik planından hiçbiri konusunda gerekli adımları atmayan bu rejime karşı duyarsız kalmaya devam edilemeyeceğini ve artık yeni bir sürece doğru ilerlememiz gerektiğini belirtti.

 

Davutoğlu’ndan net mesaj

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda gündemdışı söz alarak Türkiye olarak bundan sonra da Ortadoğu’da değişim dalgasını yöneteceğimizi, bu değişim dalgasının öncüsü olmaya devam edeceğimizi ve Ortadoğu’da kardeş halklarla kucaklaşmak yerine dikta rejimleriyle kucaklaşanların yeni anlayışı anlamaları mümkün olmadığını söyledi.

“Tarihin akışında, doğru safta, inandığımız insanlık değerleri adına özgürlük, adalet ve hakkın yanında ulusal çıkarlar açısından ise doğru yerde durduğumuz açısından bir an bile tereddüt duymadık, duymayacağız. Bu tutumumuzu da kararlılıkla sürdüreceğiz.” dedi

 

Yasin Erdoğmuş

TUİÇ Platformu Yalova Üniversitesi Temsilcisi

Twitter: @erdogmusyasin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.