Suriye İçin Uluslararası Yardım

0
42

Suriye’de ki çatışmalardan etkilenen siviller için dün, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un ev sahipliğinde Kuveyt’te uluslararası bağış konferansı gerçekleştirildi.

Suriyeli mülteciler ve iki yıldan beri ülkedeki çatışmalardan etkilenen kişiler için 1,5 milyar dolar toplanmasını öngören BM insani yardım dairesinin talebine karşı katılımcılardan gelen yardım vaatlerinin talep edilen miktarı geçtiği belirtiliyor.

BM, 700 bin kayıtlı sığınmacıya ev sahipliği yapan komşu ülkeler için 1 milyar dolar, Suriye’de ki evlerini terk zorunda kalan 4 milyon kişi içinde 500 milyon dolar bağış sağlanmasını planlandığı için 1,5 milyar dolar talebinde bulunmuştu.

Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın 300’er milyar Dolar yardımda bulunma sözü verdiği bildiriliyor.

Suriye’de ki durumu felaket olarak nitelendiren ve taraflara bir an önce ölümlere son vermeleri için çağrıda bulunan Ban Ki-Moon yardımların yanında siyasi çözümün gerekliliğini de vurguladı.

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Brahimi ise son derece kötü duruma sürüklenen Suriye için, Güvenlik Konseyi’nin ‘anlaşamıyoruz’ deme lüksünün olmadığı konusunda açıklamada bulunmuştu.

(TUİÇ Akademi, BBC, NTV )

Gamze Gündüz

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.