Suriye Muhalefeti, Esed Rejimiyle Doğrudan Görüşme Talep Ediyor

0
41

 Çarşamba günü Suriye’nin ana muhalefet heyeti siyasal çözüme ulaşarak 6 yıllık çatışmayı sonlandırmayı amaçlayan Cenevre 4 barış konuşmalarında hükümet temsilcileriyle doğrudan tatışmayı talep ediyor.

 Yüksek Görüşmeler Komisyonu Sözcüsü Salem El-Muslat “ Biz doğrudan konuşmaları, doğrudan görüşme istiyoruz. Bu Suriye insanları için yeterlidir. Ciddi partnerler görmeyi umuyorum” dedi.

 El-Muslat rejimin heyetini eleştirerek “onlar, burada gerçekten siyasal geçiş hakkında konuşmak için bulunmuyorlar. Onlar sadece Suriye’de daha fazla suç işlemek ve zaman kazanmak için buradalar.” dedi. Ayrıca İran’ın Suriye’de işgalci bir devlet olduğunu ve bir garantör devlet olamayacağını söyledi. BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura bu hafta konuşmalarda bir atılım beklemediğini ve Suriye’deki yeni anayasa ve yönetişim, yeni seçimler üzerine odaklanacak olan müzakereler öncesinde herhangi bir ön koşulu reddedeceğini söyledi. De Mistura Rusya’nın Suriye hükümetinden konuşmalar boyunca bombalamaları durdurmasını talep ettiğini söyledi.

Feyza Nur Atabay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.albawaba.com/news/syrian-opposition-asks-direct-negotiations-assad-regime-941662

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.