Suriye Toplantısı Ertelendi

0
57

Arap Birliği’nin Cidde’de yapacağı Suriye toplantısı ileri bir tarihe ertelendi. Toplantıda, geçtiğimiz günlerde istifa eden BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın yerine geçecek isim üzerine konuşulması bekleniyordu. Annan Suriye’de şiddetin durmaması ve önerdiği planın uygulanamaması üzerine görevinden istifa etmişti. Annan’ın yerine Cezayirli diplomat Lahdar Brahmi’nin getirilmesi bekleniyor.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed Ben Helli toplantının ertelendiğini duyururken gerekçesi hakkında bilgi vermedi.

Suriye’deki gözlemci misyonu bir hafta sonra sona erecek olan BM’in Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ise bölgedeki askeri durumu değerlendirecek tarafsız güçlere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

İstanbul’da bir dizi temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Türk hükümetiyle Suriye muhalefetine destek üzerine konuştuklarını açıklamıştı. Clinton asıl amaçlarının Esad yönetimine ve Suriye’deki şiddete son vermek olduğunu açıkladı.

Suriye’deki şiddet olayları ise devam ediyor. Suriye devlet televizyonu Şam Merkez Bankası yakınlarında bir bombalı saldırının gerçekleştirildiği ve Tişrin Stadyumu yakınlarında da bir patlama meydana geldiğini duyurdu.

(TUİÇ Platform, BBC)

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.