Suriye’de Adil Bir Arabulucuya İhtiyaç Var

0
88

Uluslararası Orta Doğu Barış Araştırmaları Merkezi (IMPR) Başkanı Doç. Dr. Veysel Ayhan, Suriye’deki iç savaşı adil bir ara bulucunun durdurabileceğini belirterek, “Türkiye, muhalifler üzerinden, İran da rejim üzerinden soruna taraf oldu” dedi. Ayhan, AA muhabirine açıklamalar yaptı.

Uluslararası Orta Doğu Barış Araştırmaları Merkezi (IMPR) Başkanı Doç. Dr. Veysel Ayhan, Suriye’deki iç savaşı adil bir ara bulucunun durdurabileceğini belirterek, “Türkiye, muhalifler üzerinden, İran da rejim üzerinden soruna taraf oldu” dedi. Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed sonrası Suriye’de siyasal, idari ve askeri sistemle diğer kurumsal yapıların şimdiden şekillendirilmesi gerektiğini söyledi. Suriye’deki iç savaşın toplumsal, bölgesel ve küresel ayrışmayı beraberinde getirdiğine dikkati çeken Ayhan, sorunun Suriye halkının vereceği kararla çözülemeyecek kadar büyüdüğünü, ulusal, bölgesel ve küresel aktörlerin bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı. Silahlı çatışmaların diplomatik alanda çözüm aranmasını zorlaştırdığını dile getiren Ayhan, “Suriye’de ne bölgesel ne Suriyeli gruplar ne de küresel düzeyde diplomatik uzlaşı oluşmadı. Dolayısıyla nasıl bir Suriye göreceğiz- Bu sorunun cevabını hiç kimse vermediği gibi, herkes kendi görmek istediği Suriye projesini ortaya koyuyor. Tabii bunun karşısında da alternatif bir grup ortaya çıkıyor. Bu da Suriye sorununun daha kanlı bir sürece doğru kaymasına yol açıyor” şeklinde konuştu.

-”Suriye’de uluslararası kurumlar çalışamıyor”

İç savaş nedeniyle yüz binlerce insanın başka ülkelere sığındığını anımsatan Ayhan, Suriye içinde de evini barkını terk etmiş, sığınmacı durumuna düşen milyonlarca insan bulunduğunu anlattı. Ayhan, sorunun çözümü için uluslararası kurumların yetersiz kaldığını ileri sürerek, Suriye’deki iç savaşın insani, ahlaki ve etik sorun olduğunu kaydetti. Çözüm için Suriye vizyonunun ortaya konulması gerektiğine işaret eden Ayhan, şöyle konuştu: “Bu savaş Suriyeli insanların birbirini boğazlaması olduğu kadar bölge halklarının da zararınadır, aleyhinedir. Suriye’de herkesin güvenlik ve yaşama kaygısı vardır. Dolayısıyla bunları toparlamamız gerekiyor. Suriye’deki Sünni Arapların yanı sıra Çerkezlerin, Hıristiyanların, Alevilerin, Kürtlerin ve diğer azınlık grupların tümünün temel beklentilerini, kaygılarını bir araya getirmemiz lazım. Ayrı ayrı gruplarla toplanmamız ve yeni Suriye’nin nasıl olması gerektiğini onlara sormak gerekiyor.

” -”Savaşı adil bir ara bulucu durdurabilir”

Suriye’deki sorunu çözebilecek adil bir “ara bulucu”ya ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Ayhan, bölgesel etkisi olan bir aktörün tercih edilmesi gerektiğini bildirdi. “Taraflar zaten 3. yıla giren çatışma sürecini yaşıyor” diyen Ayhan, “Bu barış adımını kavrayacaklar. Yani askeri yöntemlerle sorunu çözebilmek mümkün değildir. Adil ara bulucunun da girişimleriyle yeni Suriye yaratılabilir. Dolayısıyla bu noktada artık ihtiyacımız olan şey, adil ara bulucu” ifadesini kullandı. Ayhan, sözlerini şöyle tamamladı: “Suriye’deki iç savaşı adil bir ara bulucu durdurabilir ama bölgesel aktörler soruna taraf oldu. Türkiye, muhalifler, İran da rejim üzerinden taraf oldu. ABD, bir şekilde muhalifler, Rusya da rejim üzerinden taraf olmuştu. Dolayısıyla burada bir ara bulucu yok fakat tarihsel birikimimiz var. Bunu gerçekleştirebilmemiz için yeni Suriye inisiyatifini benimseyecek mantaliteyle yeni bir hareket alanı yaratmamız lazım.”

Doç. Dr. Veysel Ayhan

IMPR Başkanı

Not: Röportaj AA Haber ajansı muhabirleri Abdülhamid Hoşbaş ve Zafer Göder tarafından yapılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.