Suriye’den Sığınmacılar Sınır Şehirlerde

0
34

Suriye’deki son şiddet olaylarının ardından, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin sayısında yeniden artış yaşandı. Öte yandan Lübnan, Suriyeli muhaliflere kucak açmayacağını açıkladı.

Türk yetkililer, ülkenin güneyindeki mülteci kamplarında kalanların sayısının 12 bini bulduğunu açıkladı. Geçen yaz yaşanan mülteci akınından sonra, sonbahar aylarında mültecilerin sayısı azalmaya başlamış ve 7 bine kadar düşmüştü. Şu anda Suriye sınırı üzerinden her gün yüzlerce mültecinin yine Türkiye’ye geldiği belirtiliyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un insani yardımlardan sorumlu yardımcısı Valerie Amos, sabah saatlerinde sınırdaki mülteci kamplarını ziyaret etti. Amos’un New York’a dönmeden önce, Ankara’da görüşmelerde bulunması da bekleniyor. Amos, çarşamba günü de Suriye’yi ziyaret etmişti.

Kilis’te hazırlık

Türk diplomatların verdiği bilgiye göre, yeni bir mülteci dalgasına hazırlanmak için, Suriye sınırındaki Kilis’te prefabrik evlerden oluşan yeni bir yerleşim bölgesi oluşturuluyor. Hazırlıkların tamamlanmasından sonra, Hatay’daki 10 bin kadar mültecinin Kilis’e transfer edilmesi planlanıyor.

TRT’de yer alan bir habere göre, Suriyeli 2 general 1 albay ve 2 astsubay da Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Kavalcık köyü yakınlarından, sınırı geçerek Türkiye’ye geldi.

Haberde, Suriyeli subayların, Jandarma tarafından, Reyhanlı yakınındaki Cilvegözü Hac Konaklama Tesisleri’ndeki çadırkente götürüldüğü belirtildi.

Kofi Annan Türkiye’ye gelecek

Birleşmiş Milletler’in eski Genel Sekreteri, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın, yarın Suriye’ye yapacağı ziyaret sonrası Hatay’a gelmesi bekleniyor. Pazartesi günü gerçekleşecek ziyarette Annan, Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin kamplarını ziyaret edecek. Daha sonra Ankara’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile biraraya gelecek olan Annan’ın görüşme başlıkları arasında; Suriye’deki son durum, yapılabilecekler, ay sonunda yapılması planlanan Suriye’nin dostları toplantısı yer alıyor.

 

Erzan AKTAR

UİÇ Derneği

Yakındoğu Çalışma Grubu Direktörü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.