Suriyeli Muhaliflerden Defol Cuması

0
67

Suriye’de dün düzenlenen ve adına “Defol Cuması” denilen Cuma namazına, başkent Şam’ın dışındaki bazı illerde geniş katılımın sağlandığı gözlemlendi. Suriye’li mualiflerin yakın kaynaklarının haberine göre geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen gösterilerde dört milyona yakın gösterici meydanlara indi.

Buna karşın 500bin kişinin meydana indiği Hama ise Suriye’li göstericilerce kurtarılmış şehir olarak adlandırılmaya başlanırken, Suriye emniyet güçlerinin 100bin kişinin gösteri düzenlediği Hıms ve Idleb’teki gösteri gruplarına ateş açtığı da ileri sürülen bilgiler arasında yer aldı. Yine aynı kaynaklara göre bahsi geçen kentlerde 2’şer 3’er kişinin bu açılan ateşler sonrasında yaşamını yitirdiğini dile getirildi.

Suriye’deki devrimin sembolleşen ismi haline gelen Hamalı Şeyh Adnan Arur, Perşembe günü Visal Televizyonu’ndan yayınlanan canlı yayınlanan konuşmasında, Suriye halkına seslenerek “evde oturarak eylemlere katılmamak için hiçbir özrün olmadığını” söylemişti. (Şeyh Adnan’ın başta Hama ve Hıms olmak üzere gösterilerin düzenlendiği birçok şehirde etkin güce sahip olduğu biliniyor.)

Bütün bu olanlara karşın Suriye muhalefetinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın reform yapacağına inanan Suriyeliler de dün meydanlardaydı. Halep, Şam, Deyr Zour, Suveyda, Tartus ve diğer şehirlerde meydana inen Suriyeliler “Halk, Beşşar Esad’ı istiyor” şeklinde slogan atarak gösteri yaptı.

(tuicakademi — israhaber) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.