“Suriye’nin Dostları” Çare Bulabilecek Mi?

0
35

Türkiye’nin eşbaşkanlık yaptığı “Suriye’nin Dostları” toplantısına 70’ten fazla ülkenin yanı sıra; Suriye Ulusal Konseyi ile Ulusal Koordinasyon Komitesi de muhalif grupların temsilcisi olarak katıldı. Arap Baharı için simgesel anlamı olan, olayların fitilinin ateşlendiği Tunus’ta yapılan toplantıda Ahmet Davutoğlu, bölgedeki demokratikleşme sürecinin devamı açısından toplantının önemini vurguladı.

Suriye’deki olayların başından beri 4 aşamalı bir plan takip ettiklerini kaydeden Davutoğlu; sorunu önce ikili bazda, ardından Arap Birliği ve BM nezdinde çözmeye çalıştıklarını ancak bu çabalar sonuçsuz kalınca dördüncü aşama olan Suriye’nin Dostları Grubu aşamasına geçtiklerini söyledi.

Esad’a Mesaj

Halkın demokratik taleplerinin hep yanında yer aldıklarını ifade eden Davutoğlu şunları söyledi: “Buradan bir mesaj iletmek istedik. Bu, yönetime yönelik bir mesajdır. Gittikçe yalnızlaşıyorsunuz, uluslararası toplumdan, insanlığın vicdanından kopuyorsunuz. Her gün yüzlerce insanın ölüm haberi geliyor. Onu destekleyen taraflara da bir mesaj var burada: Siz de bu rejimle birlikte bu yalnızlaşmayla karşı karşıya kalıyorsunuz, kalmamalısınız.”

İnsani yardımın ulaştırılması ve koridor kurulması tartışmalarına ilişkin soru üzerine de, şu anda önemli olanın insani yardımın bir an önce ulaşımının sağlanması olduğunu kaydederek, “Ama insani trajedi devam ederse tabi diğer alternatifler gündeme gelebilir ama şu anda önemli olan insani yardımların bir an önce oraya ulaşması” diye konuştu.

Bu süreçte Merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Suriye’nin Humus kentinde kuşatma altındaki Baba Amro Mahallesi’nden yaralıların ve hastaların tahliyesi için yetkililerle yaptığı görüşmelerin sonuçsuz kaldığını açıkladı.

Yaralı ve hasta kişilere yardımın bile engellendiği bir Suriye için “Suriye’nin Dostları” da etkisiz kalacak gibi görünmektedir.

 

(radikal, tuiçakademi)

 

Sıla Sezge ÇINAR

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.