Suudi Arabistan 2. Veliaht Prensi Yemenli Aşiretler ile Buluştu

0
97

 Suudi Arabistan İkinci Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman, geçen hafta başkent Riyad’da Yemenli aşiret liderleriyle bir araya geldi. Kraliyet Divanı’nda ağırlananlar arasında, Husilere karşı meşru hükümetin yanında savaşan Halk Direniş Güçleri’ni (HDG) yönetenlerin yanı sıra ülkenin dört bir yanından önde gelen aşiret liderleri yer aldı.

 Prens Muhammed, burada yaptığı konuşmada, “Arapların kökü ve ırkı Yemen’den geliyor. Bizler, hayatımızın son gününe kadar her adımda sizinle olacağız. Eskiden sizinle olduğumuz gibi gelecekte de sizinle olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 Suudi Arabistan’ın eski müttefiki Haşidler dışında daha önce aşiretlerle yakın temas kurmaktan kaçındığına dikkati çeken uzmanlar, Prens Muhammed’in bu adımını bir nevi “aşiret açılımı” olarak değerlendirdi.

 Yemen’deki iç savaşta aşiretler büyük önem taşıyor. İki yıldan uzun süredir devam eden çatışmalarda yer alan savaşçıları büyük ölçüde aşiretler temin ediyor. Bu nedenle çatışmaların çıktığı günden beri Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, tüm konuşmalarında, savaşçı göndermeleri için aşiret liderlerine çağrıda bulunuyor.

Mustafa Kaan Saygılı – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.