Suudi Prens Bin Abdülaziz El-Suud ABD’de Hayatını Kaybetti

0
106

86 yaşında olan Prens Bin Abdülaziz’in, tıbbi testler yaptırmak üzere ABD’ye bir ziyaret yaptığı sırada hayatını kaybettiği belirtildi. Ayrıca Suudi Arabistan Veliaht Prensi Sultan Bin Abdülaziz El Suud için salı günü başkent Riyad’ta cenaze töreni yapılacağı bildirildi.

Suudi Arabistan devlet haber ajansı SPA’nın haberinde ”İki Kutsal Cami’nin Yöneticisi Kral Abdullah Bin Abdülaziz, bugün şafak vaktinde bir hastalık nedeniyle bulunduğu yurt dışında ölen kardeşi Prens Bin Abdülaziz için derin bir üzüntü ve teessürle yas tutuyor” ifadeleri kullanıldı.

Prens Bin Abdülaziz’in ölümü sonrasında Kral Abdullah’ın aile konseyi olarak bilinen Sadakat Konseyi’ni toplaması bekleniyor. Sadakat Konseyi’nin Veliaht Prens’in yerine geçecek kişiyi belirleyeceği bildirilirken, İçişleri Bakanı Prens Naif’in veliaht olarak seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Prens Bin Abdülaziz, Suudi Arabistan Savunma Bakanı olarak görev yapıyordu. Suudi Arabistan Savunma Bakanı da olan Prens Bin Abdülaziz, ABD-Suudi ittifakının en güçlü destekçileri arasında yer alıyordu. ABD’le yapılan milyar dolarlık son silah anlaşmalarının altında onun imzası bulunuyordu. Veliaht Prens Bin Abdülaziz, Suudi Arabistan ile Yemen arasında yaşanan sınır anlaşmazlığını çözen isim olmuştu.

 

(tuicakademi – ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.